DZIŚ: 16 Styczeń, 2019

Krynica 2017. „Polskie REIT-y – ostatnia prosta”. Relacja z debaty

Krynica 2017. „Polskie REIT-y – ostatnia prosta”. Relacja z debaty

5 września 2017 r., podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, odbył się panel poświęcony REIT-om, czyli funduszom, które umożliwiają inwestowanie w nieruchomości. Moderatorem dyskusji był Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A. Zapraszamy na wideorelację na żywo z tego wydarzenia.

Wprowadzenie do porządku prawnego podmiotów typu REIT to w zgodnej opinii ekspertów kluczowy warunek dalszego rozwoju sektora nieruchomości w Polsce. Jako że prace nad projektem ustawy o REIT-ach wkraczają na ostatnią prostą, warto zaprezentować najistotniejsze postulaty branży w tym obszarze. Dialog przedstawicieli biznesu i administracji publicznej umożliwi zniwelowanie potencjalnych ryzyk i wypracowanie optymalnego modelu regulacji, z punktu widzenia wszystkich interesariuszy.

– Atmosfera wokół REIT-ów staje się gorąca. Na początku roku przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że już od 1 stycznia 2018 roku w polskim porządku prawnym będzie funkcjonowała instytucja polskiego REIT-u. W międzyczasie pojawił się drugi projekt ustawy o REIT-ach, który spotkał się, niestety, z rozczarowaniem ze strony rynku, ponieważ wiele bardzo szczegółowych uwag, zgłoszonych przez przedstawicieli branży, nie zostało w nim jeszcze uwzględnionych. Ten drugi projekt ustawy ciągle wymaga jeszcze dalszej korekty – mówił w Krynicy moderator panelu o REIT-ach Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

– W ostatnim czasie pojawiła się także emocjonalna opinia prezesa Narodowego Banku Polskiego, ale też warto zauważyć, że wiele z podniesionych przez niego argumentów stanowi dobre uzupełnienie tych argumentów, które były wcześniej zgłaszane przez branżę deweloperską. Jednym z zagadnień, które budzi najwięcej wątpliwości wsród przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, jest to, czy aby na pewno już teraz mamy do czynienia z właściwym momentem na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji REIT-ów – dodał Stasiak.

PODSUMOWANIE DEBATY:

Jarosław Grzywiński: Chciałbym zaapelować do całego środowiska o konsolidację w zakresie stworzenia dobrego projektu od strony legislacyjnej. Uważam, że od strony biznesowej te wymagania, o których dzisiaj rozmawialiśmy, są jak najbardziej możliwe do spełnienia. Myślę, że możliwe jest, by rok 2018 był rokiem powitania REIT-ów w Polsce.

Mariusz Stawiarczyk: Osobiście nie traktuję opinii NBP jako wskazówki nt. tego, jak nie dopuścić REIT-ów do polskiego systemu prawnego, a wręcz przeciwnie - uważam, że są to celne propozycje, które w większości doprowadzą do tego, że projekt zostanie zrealizowany w lepszym kształcie. Jeżeli branża będzie współpracowała z legislatorem, a tak się dzieje, to jesteśmy w stanie od 1 stycznia wystartować z REIT-ami.

Piotr Zapadka: W mojej ocenie nie ma żadnego uzasadnienia systemowego, żeby tego typu specjalistyczne spółki nie miały powstać.

Michał Sapota: Moim zdaniem możliwość tworzenia REIT-ów w polskim prawie powinna nastąpić tak szybko, jak jest to możliwe, ponieważ jesteśmy dużym krajem w Europie, w którym nie ma obecnie żadnych możliwości inwestowania w nieruchomości poza indywidualnymi zakupami.

Maciej Drozd: Polska zaczyna odbiegać na niekorzyść od krajów regionu nie tylko dlatego, że w ostatnim czasie poziom inwestycji w branży nieruchomościowej jest niższy niż nawet w dużo mniejszych, sąsiednich krajach, ale również dlatego, że to zaniedbanie legislacyjne, które ciągnie się już od wielu lat, jest podstawową przeszkodą, którą należałoby wreszcie usunąć.

WIĘCEJ WNIOSKÓW Z DEBATY:

Polskie REIT-y - ostatnia prosta

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

5 września 2017 r., godz. 16:25 - 17:25

MODERATOR:

  • Włodzimierz Stasiak – Wiceprezes Zarządu, BGK Nieruchomości S.A.

UCZESTNICY DYSKUSJI: 

  • Maciej Drozd – Wiceprezes Zarządu, Echo Investment S.A.
  • Jarosław Grzywiński – Doradca Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
  • Michał Sapota – Prezes Zarządu, Murapol S.A.
  • Mariusz Stawiarczyk – Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie REIT Polska
  • Prof. dr hab. Piotr Zapadka – Adwokat, Partner, Prof. Wierzbowski i Partnerzy, prof. UKSW

 

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/mplus/domains/mplus.pl/public_html/core/i18n/i18n.php on line 47