DZIŚ: 16 Styczeń, 2019

Polskie miasta przyszłości - jak finansować inwestycje w samorządach?

Polskie miasta przyszłości - jak finansować inwestycje w samorządach?

Jakie wnioski płyną z dotychczasowej realizacji pilotażu rządowego programu mieszkaniowego? Odpowiedź m.in. na to pytanie poznamy podczas debaty pt. „Polskie miasta przyszłości – jak finansować inwestycje w samorządach?”, która odbędzie się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Polskie miasta przyszłości - jak finansować inwestycje w samorządach?

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

6 września, godz. 15:35

Zrównoważony rozwój  jest dziś jedną z najpopularniejszych idei na wszystkich poziomach zarządzania. We wdrażaniu tej koncepcji  szczególną rolę odgrywa samorząd, który pełni rolę gospodarza na swoim terenie i jest najbliżej potrzeb swoich mieszkańców. Wsparciem i partnerem dla lokalnych władz przy realizacji tego celu mogą być dziś instytucje państwowe, finansujące, ale także realizujące inwestycje.

UCZESTNICY DYSKUSJI:

  • Bartłomiej Pawlak, Członek Zarządu BGK Nieruchomości (aktywny moderator)
  • Joanna Budzińska-Lobnig, Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych, Polski Fundusz Rozwoju
  • Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni
  • Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju
  • Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia
  • Artur Soboń, Poseł na Sejm, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski
  • Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha

JAK SAMORZĄDY SKORZYSTAŁY NA PILOTAŻU MIESZKANIA PLUS

– Parę miesięcy temu mocno rozruszaliśmy rynek samorządowy, wychodząc z kolejną ofertą BGK i Grupy PFR – mówił o pilotażu programu Mieszkanie Plus Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości. – Zainteresowanie tą ofertą wyraziło ponad 100 samorządów; z około 70 z nich podpisaliśmy listy intencyjne, z czego z trzydziestoma mamy już warunkowe umowy inwestycyjne, a są też takie samorządy, na terenie których rozpoczęliśmy już budowę inwestycji – podsumował.

Dalej Bartłomiej Pawlak mówił o sukcesie pilotażu Mieszkania Plus, zwracając uwagę na szybkie tempo jego realizacji. Jego zdaniem jednym z kluczowych elementów, które o tym sukcesie zadecydowały, jest stosunkowo prosta forma i zrozumiała koncepcja rządowego programu. Prowadzący debatę zwrócił również uwagę na brak konieczności angażowania przez samorządy ich własnych środków finansowych, do czego chwilę później odniósł się Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

– Samorządy, a przynajmniej ich spora część, będą borykać się z coraz częstszym problemem, jakim jest konieczność angażowania własnego kapitału do realizacji inwestycji mieszkaniowych. Pilotaż programu Mieszkanie Plus oceniam dobrze, bo gdyby nie było dobrze, to oczywistym jest, że żaden samorząd nie chciałby korzystać z narzędzia, które jest dla niego niekorzystne – mówił Roman Szełemej. 

Na temat programu wypowiedziała się również Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, czyli miasta, które - jak zauważył Bartłomiej Pawlak – posiada znacznie mniejsze zapotrzebowanie mieszkaniowe niż Wałbrzych, a mimo to również jest jednym z pierwszych beneficjentów pilotażu rządowego programu.

– Możliwość realizowania tego typu inwestycji bez konieczności angażowania własnych środków finansowych jest dla samorządów absolutnie kluczowa. (…) Utrzymywanie nakazanej równowagi pomiędzy nowymi inwestycjami a wydatkami bieżącymi samo w sobie jest hamulcem dla tych inwestycji – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. – W Gdyni program Mieszkanie Plus jest realizowany w formule, która cieszy mnie podwójnie, bo nasza pierwsza inwestycja, którą na początku lipca uroczyście ogłosił pan premier Mateusz Morawiecki, dokonuje się w partnerstwie z całkowicie prywatnym podmiotem. W ten sposób oprócz tego, że będziemy mieli nowe lokale, z których skorzystają nasi mieszkańcy, to dodatkowo skorzystają na tym nasze podmioty gospodarcze, czyli dwie spółki, które zawiązały to partnerstwo. W ten sposób zadajemy kłam tezie, że ten program zaszkodzi rynkowi.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/mplus/domains/mplus.pl/public_html/core/i18n/i18n.php on line 47