DZIŚ: 16 Styczeń, 2019

Sztuka w inwestycji. Relacja z debaty

Sztuka w inwestycji. Relacja z debaty

Zapraszamy na relację z debaty pt. "Sztuka inwestycji", podczas której paneliści dyskutowali o polskich przykładach łączenia projektów artystycznych z projektami mieszkaniowymi, wpływie tego typu realizacji na rynek sztuki, a także o pozycji artystek i artystów. 

BGK Nieruchomości zajmowało się pilotażem programu Mieszkanie Plus, dlatego naturalnie bardzo ważny jest dla nas społeczny kontekst budownictwa, czyli poprawianie publicznej przestrzeni do życia. Stwierdziliśmy, że warto poświęcić temu elementowi szczególną uwagę, ponieważ póki co w działaniach deweloperów nadal dominuje trend maksymalizacji przestrzeni użytkowej mieszkań. BGK Nieruchomości chce zmienić tę politykę, sięgając do sprawdzonych wzorców, ponieważ sztuka w inwestycji ma już ponad 100 lat, jest szeroko obecna chociażby w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, a w Polsce, jak dotąd, nie zdołała przyjąć się na szerszą skalę – mówił Janusz Kobeszko z BGK Nieruchomości, wprowadzając słuchaczy w podstawową ideę towarzyszącą debacie. 

Współprowadzący dyskusję chwilę później wspomniał jednak o dwóch, jego zdaniem najciekawszych, przykładach sztuki w inwestycji, zrealizowanych w Polsce. Jego zdaniem za takie z pewnością uchodzić mogą: druga linia metra w Warszawie (którą zdobią grafiki autorstwa Wojciecha Fangora) oraz „Dotleniacz”, czyli publiczna instalacja Joanny Rajkowskiej, umiejscowiona na stołecznym Placu Grzybowskim.

Chcielibyśmy, żeby nasze projekty mieszkaniowe żyły wiele lat; żeby tam była taka jakość, która podnosi wartość tych inwestycji; i żeby naszym mieszkańcom dobrze się tam mieszkało – kontynuował Kobeszko. – Jako BGK Nieruchomości mamy trochę inne podejście od podmiotów, które sprzedają swoje inwestycje i od razu o nich zapominają, ponieważ ci, którzy mieszkania wynajmują, zapominać o nich nie mogą.

Na temat tego, czy BGK Nieruchomości jest w stanie poprawiać tę jakość już na początkowym etapie realizacji swojego programu mieszkaniowego, wypowiedział się Bartłomiej Pawlak, członek zarządu spółki. 

Oczywiście mamy bardzo wysokie aspiracje, ponieważ mówimy, że chcemy budować dobrze i tanio, robić dobrą urbanistykę, otwieramy się na sztukę i wszystko to, co może sprzyjać podniesieniu jakości życia na polskich osiedlach, a przy okazji szukamy różnych rozwiązań na finansowanie budownictwa dostępnego – mówił Bartłomiej Pawlak o głównych założeniach programu mieszkaniowego realizowanego przez BGKN. – Mam wrażenie, że jako BGK Nieruchomości próbujemy robić coś, co wykracza poza samą realizację inwestycji mieszkaniowych. I nawet jeśli niektóre z projektów prezentowanych na tej wystawie (wystawa prac zgłoszonych do konkursu na projekt modelowego domu wielorodzinnego – dop. red.) wyglądają dość banalnie, to my chcemy obudować je czymś, co naprawdę poprawi jakość życia mieszkańców – deklarował członek zarządu BGK Nieruchomości.

Poniżej pełny zapis wideo z debaty „Sztuka w inwestycji”:

W panelu udział wzięli: Bartłomiej Pawlak (BGK Nieruchomości), Joanna Mytkowska (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Artur Celiński (ResPublica Nowa, Magazyn Miasta), Jan Strumiłło (Instytut Sobieskiego), Jacek Sosnowski (Propaganda).

Dyskusję prowadzili: Joanna Erbel, Janusz Kobeszko (BGK Nieruchomości)

Debata to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie prac zgłoszonych w konkursie na MODELOWY DOM WIELORODZINNY.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/mplus/domains/mplus.pl/public_html/core/i18n/i18n.php on line 47