DZIŚ: 16 Styczeń, 2019

Pierwsze Mieszkania Plus już z lokatorami

Pierwsze Mieszkania Plus już z lokatorami

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” powstało w Siedleminie – wiosce położonej 4 km od Jarocina. To tutaj uroczyście wręczone zostaną pierwsze klucze do wymarzonych mieszkań. - To jedna z największych inwestycji, jaką realizujemy, ale też najważniejsza, bo inwestujemy w mieszkańców. Stwarzamy im możliwość lepszego życia w naszej gminie – z zadowoleniem przyznaje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Przypomnijmy, że Jarocin był jednym z pierwszych w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku  rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.  W ślad za tym na terenie gminy, w trzech lokalizacjach, powstaje 366 mieszkań. Wszystkie mieszkania oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku. W Jarocinie na ul. Leszczyce wykańczane są  42 mieszkania, na ul. Siedlemińskiej praktycznie gotowych jest 120 mieszkań, a kolejne 108 jest w budowie. W Siedleminie, nieopodal Jarocina, właśnie oddawanych jest do użytku 96 lokali. - Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób – mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były  rodziny z dziećmi. - Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju – informuje prezes Wolski.

9 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu mieszkań czynszowych. Kilkaset rodzin odebrało na scenie Jarocińskiego Ośrodka Kultury wymarzony dokument. Gościem honorowym uroczystości wręczenia decyzji o przyznaniu lokali był wicepremier Jarosław Gowin. - Jestem bardzo dumny z tego, że mogę uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Jarocin jest pierwszym miastem w Polsce, w którym Program Mieszkanie Plus nabiera konkretnego kształtu. Dzisiaj wręczamy wraz z Panem Burmistrzem przydziały dla pierwszych rodzin. I od razu chcę powiedzieć. To nie jest żadne socjalistyczne rozdawnictwo, bo takie głosy krytyki się pojawiają. Ten program jest oparty na zasadach rynkowych, ale równocześnie rząd we współpracy z samorządem oferuje mieszkania o takim standardzie, ale jednocześnie o takiej cenie, która jest możliwa do udźwignięcia przez przeciętne polskie rodziny – powiedział wówczas wicepremier.

Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymują bądź wkrótce otrzymają mieszkania 2-3 pokojowe, o powierzchni 36 m2 lub 55 m2 wykończone pod klucz: ze stolarką okienną, panelami podłogowymi, częściowo wyposażoną kuchnią, pomalowanymi ścianami. Łazienka wyposażona jest w pełną armaturę. Każde mieszkanie jest wyposażone w indywidualne ogrzewanie gazowe. Stawka czynszu zależna będzie od lokalizacji mieszkania i będzie wynosiła od 11 zł do 12 zł/m². W Siedleminie będzie to 385 zł za mniejsze mieszkanie i 605 zł na mieszkanie o większym metrażu.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/mplus/domains/mplus.pl/public_html/core/i18n/i18n.php on line 47