DZIŚ: 16 Styczeń, 2019

Mieszkania ze zwierzętami: jak utrzymać w nich porządek

Mieszkania ze zwierzętami: jak utrzymać w nich porządek

Życie pod jednym dachem z psem, kotem lub innym zwierzęciem domowym to już codzienność dla blisko połowy Polaków. I wyzwanie dla każdego mieszkania, w którym znajdują się czworonogi. Co można zrobić, żeby utrzymać dom w czystości?

14 mln gospodarstwa domowych. A w nich: 30 mln dorosłych, ponad 7 mln dzieci i 21 mln zwierząt (dane z Euromonitora). A wśród tych 21 mln zwierząt około 8 mln psów i 6 mln kotów – reszta to rybki, małe ssaki i gady oraz ptaki. A to dopiero początek.

W społeczeństwie, w którym ubywa dzieci i nastolatków, za to regularnie przybywa osób starszych (to zresztą nie tylko polski przypadek, ale wielu europejskich państw), regularnie rośnie także liczba zwierząt. Szacunki demograficzne wyraźnie wskazują na to, że ta sytuacja szybko nie ulegnie zmianie. To zaś oznacza, że o ile właściciele sklepów zoologicznych czy producenci karm mogą liczyć na długi okres prosperity (na żywność dla zwierząt Polacy wydają już ok. 2,5 mld złotych rocznie), o tyle utrzymanie czystości w mieszkaniach pełnych zwierząt będzie stanowić wyzwanie dla coraz liczniejszej grupy Polaków.

Co należy robić, aby utrzymać czystość porządek w domu, w którym żyją zwierzęta? Jak zabezpieczyć meble przed pazurami czworonogów? Jak dbać o zapach mieszkania?

Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Cała sztuka sprowadza się do czterech podstawowych rzeczy, o które należy się zatroszczyć. Część z nich wymaga pewnych nakładów finansowych i wyrzeczeń, ale reszta – jedynie odrobiny wysiłku, kreatywności i dobrej woli.

1. Po pierwsze i najważniejsze: sprzątaj po pupilach
To oczywiście banał, ale też podstawa tego, aby zachować w mieszkaniu czystość i zapach niezdradzający obecności czworonoga. Jeśli masz kota, regularnie opróżniaj jego kuwetę (niezależnie od tego, czy jest zamykana, czy otwarta) i sprzątaj z podłogi żwirek, jeżeli przypadkiem się tam znajdzie – wystarczy chwila, żeby rozniósł się po mieszkaniu. Jeśli masz psa, dopilnuj, żeby po powrocie ze spaceru nie rozniósł brudu przyniesionego z dworu (jest to szczególnie istotne zimą i przy deszczowej pogodzie). Regularnie odkurzaj, aby powierzchnie mebli w Twoim mieszkaniu nie składały się wyłącznie z sierści. Sprzątaj miski swoich pupili, żeby utrzymać je w czystości i zapobiec roznoszeniu się po mieszkaniu nieprzyjemnego zapachu. Tych kilka niezbyt czasochłonnych i nieszczególnie uciążliwych czynności powinno wystarczyć.

2. Zainwestuje w zwierzęce akcesoria
Największą przyjemność sprawia kupowanie zwierzętom karmy i zabawek, ale jeśli chce się utrzymać mieszkanie w czystości, to na tym inwestycje w czworonogi się nie kończą. Absolutnym „must-have” każdego domu są plastikowe podkładki pod miski. To dzięki nim jedzenie pupili nie brudzi podłóg i nie roznosi się po mieszkaniu. Bardzo pomocne są rękawiczki do czesania psa lub kota oraz szczotki służące do oczyszczania materiałów z sierści. Przydatne są również drapaki (w przypadku kotów) i gryzaki (w przypadku psów), ponieważ to one często stanowią podstawowe zabezpieczenie dla mebli, ubrań czy butów przed – odpowiednio – pazurami i zębami pupili. Warto też zainwestować w posłania i leżanki dla zwierząt, choć nie ma żadnej gwarancji, że wybiorę je zamiast foteli czy kanap.

3. Narzuty – tak. Dywany – niekoniecznie
Czasem nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko. Jeśli właściciel mieszkania chce posiadać w nim zwierzęta i jednocześnie utrzymywać dom w czystości, często musi iść na ustępstwa. Może to dla niego oznaczać np. rezygnację z dywanu. Zwierzęca sierść ma to do siebie, że osadza się na materiałach – szczególnie na dywanach, grubych tkaninach czy welurowych kanapach. Niektóre psy i koty gubią sierść głównie wiosną i jesienią (przez kilka tygodni), ale są też takie, które linieją całorocznie – wówczas nawet systematyczne odkurzanie nie rozwiąże problemu.

Czasem właściciel mieszkania musi także poświęcić estetykę i np. kupić narzutę ochronną na meble, jeśli nie chce, aby były permanentnie brudne lub podrapane. Najczęściej dotyczy to sof i foteli, po których szczególnie koty lubią się przechadzać. A jeśli dopiero kupujesz meble do mieszkania, to postaw na takie, których tapicerka jest odporna na zabrudzenia i zarysowania. Zapewne zapłacisz za nie więcej, ale będą Ci służyć na dłużej.

4. Dbaj o pupila
Ostatnie, ale nie mniej ważne jest dbanie o samego pupila. Należy pamiętać o regularnym myciu zwierząt (w przypadku psów jest to niezbędne do utrzymaniu odpowiedniego stanu ich sierści i skóry), czesaniu swoich ulubieńców i obcinaniu im pazurów (w przypadku kotów). Warto zainwestować w pełnowartościową karmę i skonstruować dla zwierząt zbilansowaną dietę. Należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, a także zapewnieniu pupilom właściwej suplementacji (może np. zminimalizować wypadanie sierści) i rozrywki (odpowiednio długich i urozmaiconych spacerach z psami, domowych zabawach z kotami). To wszystko przekłada się nie tylko na zdrowie zwierząt, ale również na to, jak zachowują się w mieszkaniach.

Komentarze:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/mplus/domains/mplus.pl/public_html/core/i18n/i18n.php on line 47