Mieszkanie dla Rozwoju w Wałbrzychu: kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych

W Wałbrzychu w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstały 192 mieszkania. Są to lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe o średniej powierzchni od 35-73 m kw.

Osiedle wybudowane w Wałbrzychu w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju jest położone w północno-zachodniej części miasta w dzielnicy Podzamcze. Jest to największa i najbardziej znana dzielnica Wałbrzycha. Ma dobrze rozwiniętą zabudowę handlowo-usługową. Północną granicę dzielnicy wyznacza teren Książańskiego Parku Krajobrazowego. Z kolei w zachodniej części dzielnicy wydzielono Rodzinny Ogród Działkowy, który jest największym tego typu ogrodem w całej Polsce.

– Jest to lokalizacja, która jest zdecydowanie preferowana przez większą część mieszkańców Wałbrzycha, jako miejsce  o optymalnych warunkach do życia –przekonuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Osiedle składa się z czterech 6-piętrowych budynków ze 192 mieszkaniami. Są one wykończone pod klucz, w standardzie podstawowym i po umeblowaniu będą gotowe do zamieszkania. Wszystkie łazienki są wyposażone w wanny, toalety oraz umywalki a podłogi i ściany zostały wyłożone płytkami. W pozostałych pomieszczeniach na podłogach ułożono panele, natomiast w aneksach kuchennych – kafelki. Do wszystkich mieszkań przynależą balkony. Cztery mieszkania, po jednym w każdym bloku, zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, w Wałbrzychu przy ul. Husarskiej powstało osiedle ze 192 mieszkaniami.

Wałbrzych to miasto, które potrzebuje dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Prezydent Roman Szełemej przyznaje, że mieszkanie czynszowe czeka w kolejce ok. 3 tys. osób, a na lokale socjalne – przeszło trzy razy więcej. Jest to jednak  kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Wałbrzycha. Rzeczywiste potrzeby mieszkańców tego miasta są dużo większe ze względu na zły stan techniczny istniejącej substancji mieszkaniowej, spowodowany szkodami górniczymi.

W dodatku – jak wynika z danych GUS za rok 2018 – rynek deweloperski w Wałbrzychu praktycznie nie istnieje, bo oddano tu do użytkowania 97 mieszkań na sprzedaż lub wynajem.

Mieszkanie dla Rozwoju

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie dla Rozwoju:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl