Mieszkania dla Rozwoju w Kępnie: najemcy dostali klucze do 36 mieszkań

Kępno jest kolejnym, po Jarocinie, miastem w województwie wielkopolskim, w którym powstały dostępne cenowo mieszkania na wynajem w programie Mieszkanie dla Rozwoju. Ich budowa trwała tylko nieco ponad rok.

Budowa mieszkań w Kępnie zaczęła się we wrześniu 2017 r., a już 4 października 2018 r. najemcy otrzymali do nich klucze. W dwóch pięciokondygnacyjnych budynkach, położonych przy ul. Przemysłowej, powstało łącznie 36 wykończonych „pod klucz” mieszkań. Średnia powierzchnia lokali wynosi około 50 m kw.

Inwestycję w programie Mieszkanie dla Rozwoju zrealizowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Kępno Sp. z o. o. w oparciu o finansowanie z Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości.

Co ważne, wszystkie 36 mieszkań w Kępnie, które powstały w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, mają opcję dojścia do własności. Miesięczna rata wykupu mieszkania na własność wynosi 15 zł za m kw., czyli jest taka sama jak stawka czynszu. Łącznie daje to 30 zł za metr.

Dodajmy, że w budynkach powstało kilka mieszkań jednopokojowych oraz lokale 2- i 3-pokojowe. Są także windy i lokale użytkowe na parterze. Każdy najemca ma do dyspozycji nieodpłatne miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską. Ponadto na parterze jednego z budynków działa przedszkole, a w niewielkiej odległości od kępińskich Mieszkań dla Rozwoju są szkoła podstawowa i średnia oraz kolejne przedszkole.

– Te mieszkania są ważne dla całej społeczności lokalnej, dla której dostępność nowoczesnych, ale niedrogich mieszkań jest kluczem do dalszego rozwoju – podkreśla Piotr Psikus, burmistrz Miasta i Gminy Kępno.

Jak ważny i potrzebny był to projekt świadczy liczba wniosków w przeprowadzonym na przełomie marca i kwietnia 2018 r. naborze, których było dwukrotnie więcej niż mieszkań.

Kępno jest kolejnym, po Jarocinie, miastem w województwie wielkopolskim, w którym powstały dostępne cenowo mieszkania na wynajem w programie Mieszkanie dla Rozwoju.

Mieszkanie dla Rozwoju

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie dla Rozwoju:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.infonajem.pl
www.mdr.pl