Mieszkanie dla Rozwoju w Jedlinie-Zdroju: atrakcyjna alternatywa dla wszystkich rodzin

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Jedlinie Zdroju powstanie 4-kondygnacyjny blok z 42 mieszkaniami na wynajem w standardzie „pod klucz”. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to I kwartał 2021 r.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Jedlinie-Zdroju zostanie zrealizowana na działce w rejonie ul. Andersa. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, w budynku będą zarówno 25-metrowe kawalerki, jak i 4-pokojowe mieszkania o powierzchni ok. 76 m kw.

Burmistrz miasta Jedlina-Zdrój Leszek Orpel zwraca uwagę na atuty lokalizacji. Są tu sklepy spożywcze, placówki usługowe, apteka. W promieniu 700 metrów od planowanej inwestycji jest szkoła i przedszkole, a w przyszłości powstanie tu także żłobek. Jest też plac zabaw dla dzieci, siłownia terenowa oraz centrum przesiadkowe, które wkrótce ma być rozbudowane o nowy przystanek kolejowy na remontowanej linii Jedlina-Zdrój – Świdnica. Ponadto w pobliżu planowanego przedsięwzięcia znajduje się Kompleks Activ, w którym rodziny mogą spędzać wolny czas.
Inwestycję w Jedlinie Zdroju zrealizuje spółka PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, który jest częścią programu Mieszkanie Plus.

Burmistrz Leszek Orpel liczy na to, że inwestycja poprawi dostępność mieszkań na lokalnym rynku, co ma szczególne znaczenie dla osób, które znalazły zatrudnienie na terenie miasta i zamierzają się w nim osiedlić.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl