W Zgorzelcu w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstanie 220 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Ich budowa ma się rozpocząć w IV kw. 2020 r.
Spółka PFR Nieruchomości podpisała z pracownia S.A.M.I Architekci umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowego osiedla – m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.
Planowana inwestycja to budowa pięciu 4- i 5-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych przy ul. Lubańskiej. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród 220 lokali są zarówno te 1- jak i 4-pokojowe. Najmniejsze kawalerki będą mieć powierzchnię 30 m kw., a największe 4-pokojowe ponad 69 m kw. Najemcy będą mieli do dyspozycji 220 miejsc postojowych zewnętrznych.
Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I. Architekci podkreśla, że jej celem jest zaprojektowanie osiedla bez barier architektonicznych, dzięki czemu będzie przyjazne zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Zatopione w zieleni budynki mają kreować przyjazne, dostępne dla mieszkańców, kameralne przestrzenie. Przewidziano też plac zabaw i zielone tereny rekreacyjne pozwalające mieszkańcom na nawiązywanie kontaktów sąsiedzkich.
Mieszkanie Plus
Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.
Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.
Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.