Mieszkanie dla Rozwoju w Wieluniu: mieszkania w pakiecie ze żłobkiem

W programie Mieszkanie dla Rozwoju w Wieluniu powstanie osiedle z 200 mieszkaniami na wynajem. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to II kw. 2021 r.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Wieluniu zostanie zrealizowana na ponad dwu hektarowej działce przy ul. Sadowej/ul. Agrestowej. Wstępna koncepcja zakłada budowę czterech budynków, w których będą jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania.

W kwietniu 2019 r. spółka rozpoczęła projektowanie osiedla. Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa podkreśla, że inwestycja jest odpowiedzią na deficyt mieszkaniowy w mieście.

– Mamy duże zapotrzebowanie na mieszkania w związku z dynamicznym rozwojem naszych przedsiębiorstw, które zwiększają zatrudnienie pozyskując pracowników spoza Wielunia – zaznaczył Paweł Okrasa.

Dodajmy, że Wieluń to kolejne, po Łowiczu, miasto w województwie łódzkim, które przystąpiło do faktycznej realizacji programu Mieszkanie dla Rozwoju. Gmina wskazała teren, który jest dobrze rozwinięty pod względem dostępności i różnorodności punktów handlowo-usługowych. W promieniu 700 metrów od planowanej inwestycji są zlokalizowane liczne sklepy spożywcze, przychodnie, a także apteka oraz poczta. Na osiedlu, oprócz 4 bloków mieszkalnych, przewidziano budowę żłobka.

Wieluń jest więc pierwszą w Polsce gminą, która realizować będzie program Mieszkanie dla Rozwoju wraz z budową żłobka dla setki maluchów w ramach programu Maluch Plus.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl