Mieszkanie dla Rozwoju w Białej Podlaskiej: najemcy dostali klucze do mieszkań oraz dopłatę do czynszu

W Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało 186 mieszkań. Biała Podlaska jest pierwszą gminą w Polsce, w której najemcy mogli skorzystać z dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start.

Biała Podlaska jest gminą, w której 12 grudnia 2016 r. zawarto pierwszą wiążącą umowę inwestycyjną w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Już 10 dni później przy ul. Jana III Sobieskiego 2, 4 i 6 ruszyła budowa 3 bloków ze 186 nowoczesnymi mieszkaniami czynszowymi.

26 maja 2018 roku wręczono pierwsze klucze do mieszkań. Najemcy mieli do dyspozycji 174 mieszkania dwupokojowe o powierzchni 42,9 m kw. oraz 12 mieszkań trzypokojowych o powierzchni 52 m kw. Podczas rekrutacji wpłynęło 1400 podań. Nie było więc problemu z zasiedleniem wszystkich lokali.

Na życzenie najemców, mieszkania zostały oddane do użytku w tzw. standardzie deweloperskim. Wykańczali je więc sami. Dodajmy jednak, że decydowali się na najem z opcją dojścia do własności.

Biała Podlaska jest też pierwszą gminą, która zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start. Od kwietnia 2019 r. z dopłaty do czynszu korzysta ponad 150 najemców w Białej Podlaskiej. Najwięcej, bo ponad połowa z nich, otrzymuje 200-250 zł.

W Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało 186 mieszkań. Fot. PFR Nieruchomości

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl