W Łodzi planowana jest budowa 160 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Ekipa wykonawcza wkroczy na plac budowy, gdy tylko miasto zacznie budowę infrastruktury drogowej wokół osiedla.
Dwa budynki ze 160 mieszkaniami i 10 lokalami użytkowymi mają powstać przy ul. Pabianickiej.
– Zaoferowaliśmy tę działkę, bo obszar, w którym jest położona wymaga rewitalizacji i powstania nowej tkanki miejskiej – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
I dodaje, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu budowę kilku budynków w taki sposób, aby tworzyły funkcjonalną całość z usługowym charakterem pozostałych budynków.
– Całość obszaru otwiera perspektywę ulicy Piotrkowskiej od strony południowej i powinna podnieść walory architektoniczne i przestrzenne tego miejsca – zachwala prezydent Zdanowska.
Jednak rozpoczęcie tej inwestycji uwarunkowane jest realizacją układu drogowego, który przewidziany w planie zagospodarowania przestrzennego. Wymagają tego przepisy dotyczące drogi pożarowej oraz możliwość dojazdu do lokali użytkowych.

Fot. Urząd Miasta Łodzi
Dodajmy, że miasto określi kryteria naboru przyszłych najemców. Kto może liczyć na preferencje i dlaczego?
– Zależy nam na preferencyjnym czynszu i transparentnych zasadach przydziału mieszkań, z uwzględnieniem takich grup jak: młodzi, startujący w życie ludzie, seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Nie zapominamy również o rodzinach wielodzietnych, dla których położenie budynku w bezpośredni sąsiedztwie parku ma swoje znaczenie. Będziemy rzecznikami tych grup przyszłych mieszańców – odpowiada prezydent Zdanowska.
Mieszkanie Plus
Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.
Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.
Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.
Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl