Mieszkanie dla Rozwoju w Skawinie: z myślą o młodych ze średnim dochodem

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Skawinie powstanie 7 budynków ze 140 dostępnymi cenowo mieszkaniami na wynajem. Osiedle projektuje pracownia EMA Studio.

Osiedle będzie zrealizowane na niespełna 1,5 hektarowej działce przy ul. Torowej. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to I kw. 2021 r.

– Teren przyszłej inwestycji jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoją wielkość. W założeniu ma na nim powstać 7 niskich budynków rozsianych po działce, co daje szansę na stworzenie bardzo przyjemnego zielonego terenu rekreacyjnego w obrębie kwartału zabudowy. Staramy się wytworzyć coś w rodzaju zielonego podwórka czyli bezpiecznej przestrzeni do zabawy i rekreacji – przekonuje architekt Mateusz Gierszon z pracowni EMA Studio.

Co ważne, inwestycja będzie realizowana w atrakcyjnej lokalizacji, co oznacza dostępność i różnorodność punktów handlowo – usługowych. W promieniu 1 km od planowanej inwestycji są zlokalizowane liczne sklepy spożywcze, poczta, placówki usługowe, oświatowe oraz przystanki autobusowe i kolejowe. W bezpośrednim sąsiedztwie działki znajduje się boisko piłkarskie.

Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko podkreśla, że ta inwestycja jest dla gminy bardzo ważna. Mieszkania mają być adresowane zwłaszcza do ludzi młodych o średnim poziomie dochodów.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl