Mieszkanie dla Rozwoju w Częstochowie: blisko 600 mieszkań przy ul. Wiolinowej

W Częstochowie przy ul. Wiolinowej w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju planowana jest budowa 8 bloków, w których będzie mogło zamieszkać nawet 600 rodzin.

8 października 2019 r. został podpisany list intencyjny o współpracy przy realizacji tej inwestycji pomiędzy Regionalnym Funduszem Gospodarczym (FRG) z siedzibą w Częstochowie, spółką PFR Nieruchomości i Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN).
Osiedle miałoby powstać w dzielnicy Grabówka przy ul. Wiolinowej na działce o powierzchni 5,6 ha. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa zostały przekazane przez prezydenta Częstochowy do KZN, który pełni rolę „banku ziemi” w programie Mieszkanie Plus. Inwestycję sfinansuje Fundusz Mieszkań dla Rozwoju zarządzany przez PFR Nieruchomości, a RFG będzie partnerem w tym przedsięwzięciu.

Koncepcja urbanistyczna zakłada budowę 8 budynków wielorodzinnych, w których będzie od 400 do ponad 600 mieszkań. Inwestycja ma być realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie handlowo-usługowe. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji miejsca parkingowe. Przewiduje się również poprawę komunikacji publicznej łączącej przyszłe osiedle z innymi częściami miasta.
RFG dysponuje już decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji, a także decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się prawomocna 8 sierpnia 2019 r.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl