Mieszkanie dla Rozwoju w Warszawie: ok. 1,1 tys. mieszkań na Białołęce

U zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej w warszawskiej dzielnicy Białołęka może powstać ok. 1,1 tys. Mieszkań dla Rozwoju. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych to II kw. 2022 r.

Inwestycja planowana jest na blisko 8-hektarowej działce, którą spółka PFR Nieruchomości kupiła od Polfy Tarchomin. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie w tym miejscu 12 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jeden budynek usługowy. Planuje się, że osiedle pomieści 1097 mieszkań. Dominującym typem mieszkań mają być 2- i 3-pokojowe. Planuje się, że budowa rozpocznie się w II kw. 2022 r, jednak jest to uzależnione od wyników analiz urbanistycznych zleconych przez stołeczny ratusz.

Białołęka jest obecnie wielkim placem budowy. Z danych GUS wynika, że tylko w 2018 r. powstało tu ponad 4 tys. nowych mieszkań, czyli więcej niż w niektórych największych aglomeracjach, m.in. w Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

Boom budowlany na Białołęce spowodował dynamiczny rozwój tej dzielnicy. Według GUS, w ciągu półtorej dekady liczba jej mieszkańców podwoiła się – z blisko 60 tys. do przeszło 124 tys. W tym okresie liczba ludności całej Warszawy wzrosła tylko o ok. 5%.

Problem w tym, że budownictwo mieszkaniowe na Białołęce jest zdominowane przez deweloperów. Miasto w bardzo małym stopniu angażuje się w budowę mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych w tej dzielnicy. Od 2002 r. powstało ich zaledwie 208. Potrzeby rodzin o niskich dochodach postara się więc zaspokoić PFR Nieruchomości, która realizuje kapitałową cześć programu Mieszkanie dla Rozwoju.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl