Mieszkanie dla Rozwoju w Nakle nad Notecią: chętnych jest cztery razy więcej niż mieszkań

190 mieszkań powstanie w Nakle nad Notecią w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Zaprojektuje je pracownia Atelier Tektura. Inwestycja będzie realizowana na działce w rejonie ulicy Mroteckiej. Zainteresowani mieszkaniami wypełnili ankietę, która wykazała preferencje przyszłych najemców.

Zgodnie z przygotowaną koncepcją, powstaną tu 4 bloki o 5 kondygnacjach ze 190 mieszkaniami „pod klucz” o średniej powierzchni 51 m kw.
Burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała przyznaje, że w tym mieście od lat nie buduje się mieszkań czynszowych. Tymczasem wiele rodzin mieszka w starej substancji mieszkaniowej, niespełniającej współczesnych standardów.

– Mam na względzie zwłaszcza młode rodziny, które na starcie nie posiadają zdolności kredytowej, aby pozyskać własne lokum – mówi Sławomir Napierała.

I wyjaśnia, że dostępne cenowo mieszkania pomogą zatrzymać młodych ludzi na miejscu i zapewnią kadrę pracowniczą dla firm i zakładów, między innymi tych, które powstają na terenie Nadnoteckiego Parku Przemysłowego w Paterku.

– Z kolei młodym ludziom wdrożenie tego programu umożliwi w perspektywie, z pomocą gminy, dochodzenie do własności mieszkania – podkreśla burmistrz Nakła nad Notecią.

4 października 2019 r. PFR Nieruchomości podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej z pracownią architektoniczną Atelier Tektura Barbara Kozielewska, laureatem jednego z konkursów architektoniczno-urbanistycznych organizowanych przez spółkę. Ponadto przeprowadzona została ankieta, której celem było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Najwięcej, bo blisko 50% badanych, chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 32% ankietowanych. Ponadto aż 65% wybrałoby mieszkanie wykończone pod klucz.

Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (39%) bądź mieszkają u rodziców (45%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie dla Rozwoju, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (62%), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (41%).
Ankietowani zamieszkują głównie gminę Nakło nad Notecią (70%) i mają przeważanie od 21-40 lat (79%).

Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to III kw. 2021 r.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl