Mieszkanie dla Rozwoju w Zamościu: 96 mieszkań powstanie przy ul. Parkowej

W Zamościu przy ul. Parkowej na niespełna hektarowej działce wskazanej przez miasto powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami, które pomieszczą 96 mieszkań. 9 grudnia 2019 r. zainaugurowano ich budowę. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma budowlana API. Przewidywany termin oddania inwestycji to IV kw. 2021 r.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju ruszyła w bezpośrednim sąsiedztwie bloków wybudowanym przez zamojskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W promieniu kilometra są przychodnie, szkoły, przedszkole i liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

– Miasto Zamość było jednym z pierwszych samorządów w kraju, które zgłosiło swój akces do rządowego programu mieszkaniowego. Pod budowę mieszkań przekazaliśmy grunt przy ulicy Parkowej. Cieszymy się z tego, ponieważ do naszego urzędu zgłaszają się chętni do udział w programie i zrobimy wszystko, by działał dobrze – zaznacza prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Przez dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem dla Rozwoju w Zamościu mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło je ponad pół tysiąca osób, co oznacza blisko 6 chętnych na jedno mieszkanie. Najwięcej, bo blisko 50% badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30% ankietowanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 93% osób. Ponadto aż 67% chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz.

Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (41%) bądź mieszkają u rodziców (45%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie dla Rozwoju, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (65%), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (50%).
Ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74%) i mają przeważanie od 21-40 lat (78%).

Jest to trzecia inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju na Lubelszczyźnie. Pierwszą była Biała Podlaska, gdzie w maju 2018 r. wręczone zostały klucze do 186 mieszkań. W październiku 2019 r. PFR Nieruchomości rozpoczęła budowę 108 mieszkań w Świdniku.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl