Mieszkanie dla Rozwoju w Warszawie: tak może wyglądać osiedle przy ul. Ratuszowej

485 mieszkań powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Konkurs na zaprojektowanie tego osiedla wygrała krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Konkurencja była bardzo duża, bo do konkursu zgłosiło się aż 93 uczestników. Do drugiego etapu zakwalifikowało się sześciu, w tym cztery warszawskie pracownie – Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, a także holenderska pracownia MVRDV i krakowskie biuro BE DDJM Architekci. I właśnie ta ostatnia – zdaniem sądu konkursowego – zaproponowała najlepszy projekt.

„Projekt w najlepszy sposób, twórczo kontynuuje/interpretuje niepowtarzalną strukturę przestrzeni miejskich w okolicy Placu Hallera czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia.

Drugą nagrodę otrzymała pracownia MVRDV, zaś trzecią – Fiszer atelier 41.

Dodajmy, że składowi sędziowskiemu przewodniczył dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

Sędziowie konkursu architektonicznego na zaprojektowanie osiedla z Mieszkaniami dla Rozwoju przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prof. PW – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; architekt Piotr Woliński z Biura Konkursów Architektonicznych PFR Nieruchomości; architekt i urbanista Aleksander Chylak, sędzia OW SARP; architekt Bolesław Stelmach, przewodniczący Sądu Konkursowego.

– Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej – podkreśla prof. Bolesław Stelmach.

Działka znajduje się przy ul. Ratuszowej na Pradze Północ, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. Do Starego Miasta jest stąd ok. 2 km. Co ważne teren przyszłej budowy jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię.

Zespół budynków z 485 mieszkaniami na wynajem , które przy ul. Ratuszowej wybuduje spółka PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju ma nawiązywać do historycznej zabudowy Nowej Pragi II.

Inwestycję realizuje spółka celowa MDR Warszawa Ratuszowa. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości.

Dodajmy, że działki przy ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej o łącznej powierzchni ok. 1,7 ha MDR Warszawa Ratuszowa kupiła od Poczty Polskiej. Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię. PFR Nieruchomości informuje, że budowa zespołu budynków o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 7 kondygnacji) z 485 mieszkaniami ruszy w I kw. 2022 r.

Poczta Polska jest jedną z pierwszych spółek Skarbu Państwa, które włączyły się w realizację programu Mieszkanie dla Rozwoju.

– Posiadamy kilkadziesiąt atrakcyjnych nieruchomości w całym kraju, które mogą być wykorzystane na potrzeby tego programu. Jedną z nich jest działka przy ulicy Ratuszowej w Warszawie – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Paweł Przychodzeń.

Zwraca uwagę, że Poczta Polska zbywa swoje nieruchomości po cenach rynkowych. Spółka PFR Nieruchomości kupiła już od pocztowców działkę we Wrocławiu przy ulicy Kolejowej, gdzie powstanie ponad 450 mieszkań.

Mieszkanie dla Rozwoju

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie dla Rozwoju:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl