Mieszkanie dla Rozwoju we Wrocławiu: niespełna 1,5 km od Rynku Głównego

Przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstanie osiedle na ponad 450 mieszkań na wynajem. Projektuje je krakowska pracownia B2 Studio, która jest laureatem konkursu na koncepcję tego wrocławskiego osiedla. W III kw. 2020 r. planowane jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten,  ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związanie z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonuje Józef Białasik, prezes zarządu B2 Studio.

Osiedle powstaje w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, które jest częścią rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Na zakupionej od Poczty Polskiej 3-hektarowej działce przy ul. Kolejowej PFR Nieruchomości wybuduje 8 budynków (5- i  7-kondygnacyjnych) z 469 mieszkaniami na wynajem. 90% z nich to lokale dwu- i trzypokojowe. Dwupokojowe mają mieć powierzchnię od 35,4 do 54,1 m kw., a metraż trzypokojowych wyniesie od 53,3 do 78,2 m kw.

Co ważne, architekci zastosowali rozwiązania, dzięki którym możliwa będzie aranżacja pomieszczeń i dostosowywanie ich rozkładu do zmieniających się w czasie potrzeb rodzin najemców. Do ich dyspozycji będzie ponad 500 miejsc parkingowych, z czego blisko 450 w garażach podziemnych. W parterach trzech budynków zlokalizowano 4 lokale usługowe oraz przedszkole.

Forma budynków nawiązuje do dawnego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną – nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na działce i na część górną, jasną.

Dodajmy, że w miejscu, w którym powstanie osiedle w przeszłości znajdowała się fabryka wagonów, swego czasu największa w Europie. Jej historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na terenie planowanej inwestycji nadal znajdują się pozostałości zabytkowej zabudowy m.in. hala produkcyjna czy budynek administracyjny. Architekci postanowili zaprojektować osiedle korespondujące z historyczną tkanką, a ślady przeszłości wkomponować w nowopowstające osiedle.

Na 3-hektarowej działce położonej przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstanie osiedle, które pomieści blisko 500 mieszkań na wynajem. Fot. B2 Studio

– Staraliśmy się wytworzyć pewien typ zabudowy i układ urbanistyczny, który stanie się rozpoznawalny dla tego konkretnego miejsca. Jednak przede wszystkim projekt musiał być „kompletny”, czyli oprócz funkcji mieszkalnej oferować także funkcje usługowe, komercyjne i kulturalne, a także łączyć swoją funkcjonalność z sąsiedztwem” – tłumaczy Białasik.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że plany inwestycyjne PFR Nieruchomości w 100% wpisują się w politykę mieszkaniową miasta dzięki oparciu konkursów o uchwalone i obowiązujące miejscowe plany.

– Należy mieć nadzieję że w trakcie realizacji ten wysoki standard zostanie utrzymany – zaznaczał prezydent Wrocławia.

Projektanci zagospodarowali teren pozbawiając go wszelkich barier architektonicznych, tak by osiedle było przyjazne także dla osób niepełnosprawnych. Wejścia do budynków znajdują się w większości przypadków na poziomie terenu, a w wypadku różnicy poziomów przewidziano zewnętrzne pochylnie. Wszystkie budynki wyposażono w windy, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do wszystkich poziomów użytkowych budynków.

Obecnie projektanci dopracowują projekt budowalny dla inwestycji i już niebawem rozpoczną prace nad projektem wykonawczym. Wówczas możliwe będzie wnioskowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Planowany termin rozpoczęcia budowy to I kwartał 2021 roku.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl