Przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstanie osiedle na ponad 450 mieszkań na wynajem. Projektuje je krakowska pracownia B2 Studio, która jest laureatem konkursu na koncepcję tego wrocławskiego osiedla. W III kw. 2020 r. planowane jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.
– Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten, ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związanie z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonuje Józef Białasik, prezes zarządu B2 Studio.
Osiedle powstaje w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, które jest częścią rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Na zakupionej od Poczty Polskiej 3-hektarowej działce przy ul. Kolejowej PFR Nieruchomości wybuduje 8 budynków (5- i 7-kondygnacyjnych) z 469 mieszkaniami na wynajem. 90% z nich to lokale dwu- i trzypokojowe. Dwupokojowe mają mieć powierzchnię od 35,4 do 54,1 m kw., a metraż trzypokojowych wyniesie od 53,3 do 78,2 m kw.
Co ważne, architekci zastosowali rozwiązania, dzięki którym możliwa będzie aranżacja pomieszczeń i dostosowywanie ich rozkładu do zmieniających się w czasie potrzeb rodzin najemców. Do ich dyspozycji będzie ponad 500 miejsc parkingowych, z czego blisko 450 w garażach podziemnych. W parterach trzech budynków zlokalizowano 4 lokale usługowe oraz przedszkole.
Forma budynków nawiązuje do dawnego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną – nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na działce i na część górną, jasną.
Dodajmy, że w miejscu, w którym powstanie osiedle w przeszłości znajdowała się fabryka wagonów, swego czasu największa w Europie. Jej historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na terenie planowanej inwestycji nadal znajdują się pozostałości zabytkowej zabudowy m.in. hala produkcyjna czy budynek administracyjny. Architekci postanowili zaprojektować osiedle korespondujące z historyczną tkanką, a ślady przeszłości wkomponować w nowopowstające osiedle.
– Staraliśmy się wytworzyć pewien typ zabudowy i układ urbanistyczny, który stanie się rozpoznawalny dla tego konkretnego miejsca. Jednak przede wszystkim projekt musiał być „kompletny”, czyli oprócz funkcji mieszkalnej oferować także funkcje usługowe, komercyjne i kulturalne, a także łączyć swoją funkcjonalność z sąsiedztwem” – tłumaczy Białasik.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że plany inwestycyjne PFR Nieruchomości w 100% wpisują się w politykę mieszkaniową miasta dzięki oparciu konkursów o uchwalone i obowiązujące miejscowe plany.
– Należy mieć nadzieję że w trakcie realizacji ten wysoki standard zostanie utrzymany – zaznaczał prezydent Wrocławia.
Projektanci zagospodarowali teren pozbawiając go wszelkich barier architektonicznych, tak by osiedle było przyjazne także dla osób niepełnosprawnych. Wejścia do budynków znajdują się w większości przypadków na poziomie terenu, a w wypadku różnicy poziomów przewidziano zewnętrzne pochylnie. Wszystkie budynki wyposażono w windy, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do wszystkich poziomów użytkowych budynków.
Obecnie projektanci dopracowują projekt budowalny dla inwestycji i już niebawem rozpoczną prace nad projektem wykonawczym. Wówczas możliwe będzie wnioskowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Planowany termin rozpoczęcia budowy to I kwartał 2021 roku.
Mieszkanie Plus
Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.
Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.
Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.