Mieszkanie dla Rozwoju w Toruniu: pierwsze osiedle z prefabrykatów w rządowym programie mieszkaniowym

Przy ul. Okólnej w Toruniu powstanie 320 mieszkań w programie Mieszkanie dla Rozwoju. Osiedle zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci wybuduje firma Pekabex Bet w technologii prefabrykowanej.

Mieszkanie dla Rozwoju przy Okólnej to osiem czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.

Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa, chodników i oświetlonych ulic. Na terenie osiedla przewidziano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości 1,3 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki z której do stacji Toruń Główny jest ok. 1,9 km.

Te 320 mieszkań to dopiero pierwszy etap, myślimy już o kolejnych lokalizacjach deklaruje prezydent Torunia Michał Zaleski.

I podkreśla, że idea takich mieszkań pozwoli uruchomić system najmu dla osób i rodzin, dla których nie jest on łatwy – zyskają stabilizację i pewność, że z dnia na dzień nie stracą dachu nad głową.

Dodajmy, że władze miasta dbają o równomierny rozwój osiedli. W pobliżu budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju nie zabraknie więc dróg, chodników i ścieżek rowerowych oraz terenów rekreacyjnych. Ponadto założeniem władz miasta jest, aby do miasta sprowadzali się młodzi ludzie w wieku produkcyjnym, którzy tutaj będą realizować się zawodowo i Toruń będzie ich centrum życiowym.

Przedstawiciel pracowni S.A.M.I Architekci Piotr Kuflewski zapewnia, że architektom zależy na stworzeniu przestrzeni, w której ludzie będą się po prostu dobrze czuli.

To nie jest tylko i wyłącznie budynek, gdzie ludzie są anonimowi, nam przyświecała idea stworzenia społeczności. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich i ta inwestycja szybko dojdzie do szczęśliwego finału – stwierdza Piotr Kuflewski.

24 kwietnia 2020 r. spółka MDR Toruń, której udziałowcami są miasto Toruń i PFR Nieruchomości, zawarła z firmą Pekabex BET umowę dotyczącą budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z placem zabaw, drogami osiedlowymi z miejscami postojowymi naziemnymi, ciągami pieszymi i infrastrukturą techniczną.

Misją spółki PFR Nieruchomości jest dostarczanie na rynek dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych może ułatwić realizowanie tego ambitnego zadania. Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych możliwa jest stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy. Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej – zaznacza prezes spółki PFR Nieruchomości Wojciech Caruk.

Zawarta umowa ma charakter warunkowy. Przed rozpoczęciem realizacji inwestycji konieczne będzie dostosowanie projektu wykonawczego do nowej technologii.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl