Mieszkanie dla Rozwoju we Wrocławiu: przy ul. Zatorskiej powstanie osiedle na 1300 mieszkań

We Wrocławiu przy ul. Zatorskiej powstanie ok. 1300 mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. W konkursie architektoniczno-urbanistycznym na koncepcję tego osiedla zwyciężyła krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Inwestycję zrealizuje spółka celowa MDR Wrocław Zatorska-Odolanowska. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości. MDR Wrocław Zatorska-Odolanowska kupiła od spółki Polski Holding Nieruchomości (PHN) działki w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej o łącznej powierzchni ponad 12 hektara.

Na działce przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu powstaną Mieszkania dla Rozwoju.

Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i zieleń.

Najlepszą koncepcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej przygotowała krakowska pracownia BE DDJM Architekci. Zwyciężyła ona w rozstrzygniętym 30 kwietnia 2020 r. konkursie architektoniczno- urbanistycznym, który zorganizowała spółka PFR Nieruchomości. Do udziału w nim zgłosiły się 73 pracownie architektoniczne. Sześć z nich zakwalifikowało się do drugiego etapu. Jednak to laureat głównej nagrody otrzyma zaproszenie do negocjacji dotyczących wykonania dokumentacji projektowej wrocławskiego osiedla.

Projekty oceniał Sąd Konkursowy, na którego czele stał dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone prace oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości. Drugą nagrodę przyznano pracowni Kuryłowicz&Associates, trzecie miejsce zajęli 22ARCHITEKCI. Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu wyróżnienia honorowego, które trafiło do biura projektowego B2 Studio.

– Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki. Nie tylko z powodu z powodu warunków, w których go rozstrzygaliśmy, nie tylko z powodu tych wielu dni, które spędziliśmy daleko od siebie, a jakże blisko w gorącej dyskusji, ale głównie z powodu tych sześciu prac, które zaprezentowały absolutnie najwyższy światowy poziom – podkreśla Zbigniew Maćków, architekt, sędzia OW SARP.

Wstępna koncepcja zabudowy i zagospodarowania terenu zakłada zabudowę o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 5 kondygnacji nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej) z ok. 1200 mieszkaniami i usługami na parterach. W budynkach zostaną zapewnione wymagane szerokości przejść, powierzchni ruchu dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja zlokalizowana jest w Zakrzowie, czyli na północno-wschodnim krańcu Wrocławia przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Jest to dynamicznie rozwijający się rejon miasta, który ma już nieźle rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i społeczną. W promieniu kilometra od planowanego osiedla są sklepy, apteka, poczta, przychodnia, przedszkole i szkoła podstawowa.
Do ścisłego centrum miasta jest stąd ok. 13 km. Do Śródmieścia samochodem można się dostać w ciągu kilkunastu minut. Komunikacją miejską zajmie to ok. 30 minut (najbliższy przystanek autobusowy znajduje się w odległości ok. 600 metrów, a stacja kolejowa – 1,5 km). Plany inwestycyjne miasta zakładają budowę linii tramwajowej Psie Pole – Zawidawie oraz dokończenie obwodnicy miejskiej.

– Bardzo nas cieszy kilka kwestii związanych z tym przedsięwzięciem. Po pierwsze, to że Wrocław wzbogaci się o kolejne mieszkania, które uzupełnią segment tego rynku, który jest potrzebny w każdym dużym mieście. Cieszy mnie także to, że formuła konkursu jest najlepszą metodą, by znaleźć sposób zagospodarowania przestrzeni, znaleźć rozwiązania architektoniczne, by to co powstanie cieszyło nas dziś i w przyszłości. Jako samorządowiec doceniam także, to że organizatorzy konkursu szanują akty prawa miejscowego, że architekci będą projektować w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – komentuje Jacek Barski, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Osiedle przy ul. Zatorskiej to nie jedyna inwestycja realizowana przez spółkę PFR Nieruchomości we Wrocławiu. W trakcie projektowania jest także osiedle przy ul. Kolejowej. Odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji krakowska pracownia B2 Studio planuje złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę już w 3 III kw. 2020 r.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl