Mieszkanie dla Rozwoju w Katowicach: Nowy Nikiszowiec wizytówką miasta

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Katowicach powstaje 513 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Kiedy rozpocznie się rekrutacja najemców?

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje na blisko 5,5 hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku, a więc niespełna dwa kilometry od powstałego na początku XX wieku górniczego osiedla w dzielnicy Nikiszowiec. Jest ono jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce.

Rozpoczęta wiosną 2018 r. budowa jest już na ostatniej prostej. Roboty budowlane na składającym się z trzech kwartałów osiedlu przekraczają średnio 80% wykonania. Najbardziej zaawansowanym jest kwartał A, w którym trwają prace wykończeniowe, na które składa się m.in. montaż paneli i drzwi wewnętrznych. Drugi pod względem zaawansowania prac jest kwartał B, w którym trwa malowanie ścian mieszkań i układanie płytek ceramicznych. W kwartale C poza robotami wykończeniowymi, nadal trwają prace przy elewacji budynku.

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Początkowo rozpoczęcie naboru najemców było planowane na czerwiec, ale zła sytuacja epidemiologiczna na Śląsku pokrzyżowała ten plan. Kolejne przesunięcie planowanego na wrzesień terminu uruchomienia naboru do mieszkań spowodowały rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji na temat nowych warunków kontraktu. Spółka PFR Nieruchomości, która realizuje tę inwestycję wspólnie z należącym do miasta Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego informuje, że do czasu zakończenia rozmów nie jest możliwe zadeklarowanie nowej daty uruchomienia naboru. Zostanie ona podana do publicznej wiadomości w pierwszym możliwym terminie.

Nabór najemców będzie miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej. Zgodnie z uchwałą, którą przyjęła Rada Miasta Katowice, na najwięcej punktów w ramach kryteriów społecznych będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, rozliczający PIT w Katowicach, czy osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Oprócz kryteriów społecznych pod uwagę będzie brana także tzw. zdolność czynszowa przyszłych najemców i pozytywny wynik weryfikacji w BIG Infomonitorze.

Nabór będzie obywał się w całości online. Osoby zainteresowane mieszkaniami będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i urzędu miasta Katowice. Osoby, które z różnych względów nie są w stanie wypełnić formularza elektronicznie, będą mogły skorzystać z wsparcia w punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach.

Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach będzie 513 mieszkań o średniej powierzchni 59 m kw. Na osiedlu będą też 572 miejsca postojowe. Do najbliższego przystanku autobusowego jest stąd ok. 500 metrów, do najbliższej szkoły – 2 km.

Zaprojektowane przez 22ARCHITEKCI katowickie osiedle “Nowy Nikiszowiec” powstają w sąsiedztwie osiedla robotniczego z lat 1908-18, gdzie zbudowano domy dla górników i ich rodzin pracujących w kopalni węgla „Giesche”. Nawiązanie do Nikiszowca obejmuje nie tylko nazwę, ale także jego wyjątkowe dziedzictwo – począwszy od układu kwartałów, poprzez zielone podwórka, aż po kolory i ozdobne detale.

Nowe osiedle nawiązuje skalą i wysokością do swojego przeszło stuletniego sąsiada. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci przenieśli kształt jego kwartałów. Pomiędzy nimi pojawią się ciągi piesze ze starannie dobraną małą architekturą.

Każdy z trzech kwartałów będzie miał swój dziedziniec wypełniony zielenią. W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji podwórek starego Nikiszowca, powstaną tu ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny. Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich.

Główną przestrzenią spajającą wszystkie budynki jest centralny plac, który wzmacnia lokalną tożsamość i integruje mieszkańców. Miejsce to, podobnie jak nikiszowski plac Wyzwolenia, będzie skupiać usługi, sklepy i lokale gastronomiczne. Sam plac ma regularny charakter z wyraźnie zarysowanymi pierzejami. Umiejscowione w nich bramy zapraszają do wejścia na podwórka.

Kolorystyka elewacji również odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki.

Widać też nawiązanie do charakterystycznych dla śląskich familoków czerwonych glifów okiennych – są to nadproża okien w tym samym kolorze. Projektanci zaproponowali czerwień również we wnętrzach klatek, jako akcent przy drzwiach wejściowych do mieszkań. Obecne na zabytkowym osiedlu detale ceglane stały się inspiracją dla wykończenia portali wejściowych do klatek schodowych. Każde z nich będzie ozdobione indywidualnym wzorem mozaiki, zaczerpniętym z Nikiszowca.

Mariusz Hyliński z TBS Katowice podkreśla, że Nowy Nikiszowiec równocześnie przyczyni się do rewitalizacji zabytkowej dzielnicy miasta.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – uważa Hyliński.

Prezydent Katowic Marcin Krupa chwali się korzyściami wynikającymi dla miasta z udziału w programie Mieszkanie dla Rozwoju. Oprócz wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, program przyczynia się również do zagospodarowania wolnych terenów, a także zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej miasta.

Prezydent Katowic zwraca też uwagę, że z punktu widzenia rozwoju miasta ważne jest zarówno przyciąganie nowych mieszkańców, jak i zatrzymanie młodych ludzi – studentów i absolwentów. Poprzez korzystną ofertę mieszkaniową, miasto staje się bardziej atrakcyjne do zamieszkania, zarówno dla absolwentów śląskich uczelni, jak i ludzi przyjeżdżających tutaj w celach zawodowych.

Według planu, budowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma się zakończyć w IV kw. 2020 r.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl