Mieszkanie dla Rozwoju w Radomiu: w budowie 124 mieszkania. Ponad 2,4 tys. chętnych!

W Radomiu przy ul. Tytoniowej trwa budowa 124 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Jak dotąd pandemia koronawirusa nie wstrzymała budowy, której zakończenie planowane jest na koniec 2021 r. Zainteresowani mieszkaniami mogli wypełnić ankietę opublikowaną na stronie spółki PFR Nieruchomości. Zgłosiło się ponad 2,4 tys. chętnych!

Radomskie osiedle powstaje w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, które jest częścią rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Na wskazanej przez radomski samorząd działce przy ul. Tytoniowej budowane są dwa sześciopiętrowe budynki.

– Z dnia na dzień widać zachodzące zmiany. Na budynku numer 2 trwają intensywne prace murarskie – murowane są ściany nośne 5 kondygnacji jak również ściany działowe na 3 kondygnacji. Szalowany jest strop nad 4 kondygnacją. Na budynku numer 1 trwają przygotowania do zabetonowania stropu nad 3 kondygnacją jak również prace murarskie ścian działowych 2 kondygnacji. Wykonano już docelowe przyłącze wodociągowe. W przygotowaniu jest realizacja robót związanych z wykonaniem przyłącza kanalizacji deszczowej oraz bytowej – mówi Paweł Gossa, prezes firmy Investcover, która pełni rolę inwestora zastępczego i nadzoruje całą inwestycję na zlecenie spółki PFR Nieruchomości.

Na 124 zaprojektowanych lokali, większość, bo aż 60% stanowią 3-pokojowe o średniej powierzchni ok. 59 m kw. Jest też 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Architekci przewidzieli w projekcie tylko 2 kawalerki o powierzchni 27 m kw. Mieszkań 4-pokojowych będzie 12, a ich średni metraż wyniesie blisko 72 m kw.

W odległości 450 metrów od inwestycji znajduje się żłobek i przychodnia zdrowia. W promieniu 1 km są przedszkole i szkoła podstawowa, a do oddalonego o nieco ponad kilometr radomskiego Rynku można dojść pieszo w ciągu kilkunastu minut.

24 września 2019 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła ankietę dla osób zainteresowanych inwestycją. W ciągu miesiąca wypełniono 2403 ankiety, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie.

Ankietowani odpowiadali na ponad 20 pytań – zarówno tych dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu, jak i obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej. Przeważająca większość ankietowanych, bo blisko 75%, to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście. Aż 80% to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Niemal połowa dzieli mieszkanie z rodziną lub rodzicami, a 38% najmuje je na rynku komercyjnym.
Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące struktury i standardu mieszkania, to największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzypokojowe – 43%, z kolei dwa pokoje wybrałoby 35% ankietowanych. Najwięcej osób – niemal 65% – wybrałoby mieszkanie wykończone w standardzie podstawowym.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by w naszym mieście przybywało mieszkań. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem tworzenie takich warunków, które będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli na stale wiązać swoją przyszłość z Radomiem – podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski – Bardzo ważny element decydujący o tym, gdzie młode rodziny zechcą na stałe się osiedlić to mieszkania. Mam nadzieję, że inwestycja przy ulicy Tytoniowej będzie dla kolejnej grupy radomian szansą na pozostanie właśnie w Radomiu.

Za projekt budynków odpowiada warszawska pracownia EMA Studio.

– Staraliśmy się je wpisać w kontekst architektoniczny, a jest on bardzo znaczący, bo po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego i rzeczywiście w naszym projekcie rysunek, ortogonalny podział ostatnich kondygnacji ma nawiązywać do szkieletu tej fabryki. Jesteśmy teraz na etapie tworzenia dokumentacji do projektu budowlanego, ale już niedługo przejdziemy do projektu wykonawczego – zapowiada architekt Mateusz Gierszon z EMA Studio.

Radom jest drugą gminą w województwie mazowieckim, w której rozpoczyna się budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. 26 września 2019 r. ruszyła budowa 138 Mieszkań dla Rozwoju w Mińsku Mazowieckim.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl