Mieszkanie dla Rozwoju w Jarocinie: w 366 mieszkaniach zamieszkało blisko 1100 osób. Ponad 400 to dzieci!

Gmina Jarocin była jedną z pierwszych w Polsce, w których ruszyły inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. 22 czerwca 2020 r. klucze do mieszkań dostało 108 rodzin.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. To tam, 28 kwietnia 2018 r., uroczyście wręczone zostały klucze do pierwszych 96 pierwszych mieszkań. Chętnych na nie było jednak znacznie więcej.

– Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób – mówił Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wybudowało mieszkania wspólnie z PFR Nieruchomości.

W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były rodziny z dziećmi.

– Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju – poinformował prezes Wolski.

W 2018 r. w Jarocinie oddano też do użytkowania 42 mieszkania przy ul. Leszczyce oraz 120 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej. Lokalizacja inwestycji przy ul. Leszczyce nie była przypadkowa.

– Została wybrana, żeby ożywić tę część miasta, zrewitalizować ją. Jeżeli ktoś tu był dwa lata temu i teraz, nie poznałby tego miejsca – mówił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

W kwietniu 2020 r. dobiegła końca budowa 108 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej. W czerwcu do gotowych mieszkań zaczęli się wprowadzać najemcy. Do dyspozycji mieli mieszkania trzypokojowe (55 mkw.) oraz dwupokojowe (35 mkw.). Czynsz wynosi 12,50 zł/mkw.

 To ważny dzień dla Jarocina. Kilka lat temu jako pierwsi rozpoczęliśmy projekt budowy mieszkań czynszowych, a dziś szczęśliwie go zamykamy. Dzięki temu programowi nie musieliśmy likwidować zagrożonej zamknięciem szkoły w Siedleminie, a gmina Jarocin jest jedną z niewielu w Wielkopolsce, gdzie liczba mieszkańców rośnie – przekonywał Adam Pawlicki w czasie oficjalnej uroczystości zakończenia inwestycji.

Poinformował, że w 366 mieszkaniach zamieszkało blisko 1100 mieszkańców, z czego ponad 400 to dzieci w wieku szkolnym. Z najemcami wprowadzającymi się do nowo wybudowanych mieszkań przy ul. Siedlemińskiej podpisywane są umowy najmu do 2041 roku! Co więcej, po upływie tego czasu będą je mogli przedłużyć na czas nieokreślony.

Wybudowane do tej pory budynki zaprojektowano w układzie szeregowym. Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymały mieszkania wykończone pod klucz: z panelami na podłogach, łazienką wykończoną płytkami i białą armaturą, kuchnią z płytkami na podłodze i ścianach, a nawet z zamontowaną szafką ze zlewozmywakiem i kuchenką gazową. Lokatorzy muszą tylko urządzić mieszkanie i natychmiast mogą w nim zamieszkać.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. Fot. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl