Mieszkanie dla Rozwoju w Oławie: wzbogaci ofertę mieszkań i poprawi ich dostępność

W Oławie przy ul. Paderewskiego w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstaną 144 mieszkania na wynajem. Osiedle projektuje pracownia MH Architekci. Ruszyło właśnie postępowanie, które wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji. Prace budowlane mają się rozpocząć w IV kw. 2020 r.

Zaprojektowane przez warszawską pracownię MH Architekci osiedle składać się będzie z trzech czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 144 mieszkania o średniej powierzchni 50 mkw. Inwestycja będzie realizowana na niespełna 1,4 hektarowej działce wskazanej przez oławski samorząd.

– Jako architekci, staramy się na bieżąco reagować na zapotrzebowanie rynku budownictwa, poznawać technologie, trendy, analizować perspektywy rozwoju. W dobie tak ważnego rachunku ekonomicznego i poszanowania energii, próba znalezienia kompromisu pomiędzy ceną a jakością jest szczególnie ważnym wyzwaniem – zaznacza współwłaściciel pracowni MH architekci, Michał Hincz.

Co ważne, działka na której powstaną mieszkania w Oławie znajduje się w dobrej lokalizacji. W promieniu 400 metrów od planowanej inwestycji są liczne sklepy spożywcze, poczta, placówki usługowe, oświatowe oraz przystanki autobusowe.

Projektowanie Mieszkania dla Rozwoju w Oławie ruszyło we wrześniu 2019 r.

–  Oława to prężnie rozwijające się miasto. Wzrasta liczba mieszkańców, dlatego też ważnym elementem jest rozwój budownictwa mieszkaniowego. Budowane przez PFR Nieruchomości mieszkania na wynajem są uzupełnieniem budownictwa TBS, spółdzielczego i deweloperskiego – podkreśla burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.

I dodaje, że dzięki rządowemu programowi mieszkaniowemu w Oławie znacznie wzbogacona zostanie oferta mieszkań, co w konsekwencji wpłynie na poprawę dostępności mieszkań w tym mieście.

Inwestycja przy ul. Paderewskiego ma już pozwolenie na budowę. Ruszyło właśnie postępowanie, które wyłoni generalnego wykonawcę. Jego zadaniem będzie także budowa osiedlowej infrastruktury – miejsc postojowych, zjazdów publicznych, dróg, chodników, placu zabaw czy wiat rowerowych. Termin składania ofert upływa 6 sierpnia. Więcej informacji o postępowaniu znajduje się na stronie: https://nieruchomosci.pfr.pl/ w zakładce „przetargi”.

Zgodnie z założeniami, mieszkania mają być gotowe jesienią 2022 r.

Przyszli najemcy będą mogli skorzystać z dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start.  W Białej Podlaskiej dopłatę dostaje obecnie 157 ze 186 rodzin, zaś w Wałbrzychu 57 ze 192. Także w Kępnie z dopłat w programie Mieszkanie na Start korzysta większość najemców – 25 na 36 rodzin. Wkrótce dołączą do nich najemcy w Gdyni i Kępicach, gdzie wręczane są właśnie klucze do mieszkań. Do tej pory najniższa dopłata wynosiła nieco ponad 100 zł, a najwyższa sięgała niemal 420 zł miesięcznie.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl