Mieszkanie dla Rozwoju w Gdyni: chętnych 13 razy więcej niż mieszkań

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Wprowadzają się już do nich pierwsi najemcy. Na razie spółka PFR Nieruchomości zaproponowała im 5-letnią umowę najmu z możliwością jej przedłużania. W przyszłości większość najemców chce skorzystać z możliwości wykupu mieszkania.

Osiedle przy ul. Puszczyka w Gdyni powstało w ramach rządowego programu mieszkaniowego, który realizuje spółka PFR Nieruchomości. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków ze 172 mieszkaniami. W marcu 2019 r. zakończone zostały procedury uzyskania pozwolenie na użytkowanie tych budynków. Jednak jeszcze rok trwało usuwanie usterek i wykańczanie mieszkań, zarówno w standardzie deweloperskim, jak i z wykończeniem „pod klucz”. Przekazywanie mieszkań najemcom utrudniły ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.
Podpisywanie umów najmu instytucjonalnego z najemcami rozpoczęło się 16 lipca 2020 r. Spółka PFR Nieruchomości zaproponowała umowy 5-letnie. Jest to dla najemców bezpieczne rozwiązanie, bo w tym okresie czynsz jest waloryzowany jedynie o wskaźnik inflacji. Jednak większość najemców zadeklarowała chęć zawarcia umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności w terminie 30 lat. Spółka zaproponuje im taką umowę po rozliczeniu wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji i jej utrzymaniem w kilkudziesięcioletniej perspektywie. Stawka czynszu jest bowiem pochodną wszystkich nakładów.

– W weekend podpisaliśmy 108 umów najmu. Obsługą najemców zajmowało się 8 pracowników PFR Nieruchomości. Teraz zawieramy umowy z kolejnymi najemcami oraz przekazujemy klucze do mieszkań tym, którzy wpłacili kaucję – opowiada kierownik gdyńskiego projektu Biura Najmu MdR w PFR Nieruchomości, Jerzy Sobański.

Osiedle jest położone przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki, a więc z dala od centrum Gdyni. Za to w pobliżu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy z licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i do nordic walkingu. Latem można skorzystać z kąpieliska na jeziorze Osowskim, a zimą poszusować na nartach biegowych. Z kolei dzięki bliskości arterii komunikacyjnych dojazd do centrum Gdyni zajmuje nieco ponad 20 minut, a do Gdańska – pół godziny.

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Fot. PFR Nieruchomości

Najpewniej te atuty osiedla docenili potencjalni najemcy. Po uruchomienia naboru mieszkańców, wpłynęło niemal 2,3 tys. wniosków, czyli statystycznie ponad 13 na jedno mieszkanie!Przyszli najemcy mieli do wyboru mieszkania od 1- do 5-pokojowych. Aż 40% wniosków dotyczyło jednak mieszkań 2-pokojowych.

Przeczytaj także: Zasady naboru najemców

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom przysługuje dopłata do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej dopłatę dostaje obecnie 157 ze 186 rodzin, zaś w Wałbrzychu 57 ze 192. Także w Kępnie z dopłat w programie Mieszkanie na Start korzysta większość najemców – 25 na 36 rodzin. Wkrótce dołączą do nich najemcy w Gdyni i Kępicach, gdzie wręczane są właśnie klucze do mieszkań. Do tej pory najniższa dopłata wynosiła nieco ponad 100 zł, a najwyższa sięgała niemal 420 zł miesięcznie.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl