Mieszkanie dla Rozwoju w Krakowie: 481 mieszkań w dzielnicy Swoszowice

W Krakowie przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej powstaje 481 mieszkań w programie Mieszkanie dla Rozwoju. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2019 r., a planowany termin zakończenia to III kw. 2021 r.

Osiedle powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z lokalną firmą Bartla Development. Na 3,5-hektarowej działce zaprojektowano 8 trzypiętrowych budynków z 481 mieszkaniami o średnim metrażu 46 m kw.

Połowa, czyli 4 z 8 budynków składających się na inwestycje ma już gotową konstrukcję, wstawione okna i została przykryta dachem. W tych budynkach trwają obecnie prace instalacyjne i tynkarskie. W kolejnych trzech budynkach wykonano już konstrukcję wszystkich pięter, kładziony jest dach oraz murowane są ściany działowe w mieszkaniach. Na ostatnim z budynków trwają prace nad wykonaniem konstrukcji 4 piętra.

Znamy już społeczne kryteria naboru najemców, bo radni Krakowa podjęli uchwałę określającą kryteria społeczne podczas rekrutacji do mieszkań . Pierwszeństwo w naborze będą miały rodziny z dziećmi – za każde dziecko przyznawane będzie 5 punktów. Tyle samo punktów zostanie przyznanych w przypadku każdej osoby pełnoletniej, która nie ukończyła 35 roku życia. Ta sama osoba będzie mogła liczyć na dodatkowe 5 punktów, jeżeli ukończyła studia wyższe. Również 5 punktów otrzyma kandydat na najemcę, który rozlicza się z podatku dochodowego w Krakowie. Dodatkowo punkty będą mogły otrzymać osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby o statusie repatrianta.

Oferta jest skierowana głównie do rodzin, dlatego w krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90% wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniejszy udział w całej puli mieszkań będą miały kawalerki, których powstanie zaledwie 7. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 241 miejsc parkingowych, w tym 171 w garażu podziemnym.

Mieszkania dla Rozwoju w Krakowie powstaną w dzielnicy Swoszowice. To południowa część miasta, w której powstaje obecnie wiele osiedli deweloperskich. Działka położona jest w cichej i spokojnej okolicy. Wokół dominuje niska zabudowa. Co ważne, w promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla są m.in. sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola. Do najbliższej szkoły podstawowej jest ok. 2 km. Atutem tej lokalizacji jest bliskość miejsc pracy.

Tak ma wyglądać osiedle z Mieszkaniami dla Rozwoju przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie.

– Realizując nasze projekty dbamy o każdy szczegół. Nasze inwestycje są przestrzenne, pełne zieleni i detali architektonicznych. Na krakowskich Klinach jesteśmy od 4 lat. Wybudowaliśmy i przekazaliśmy naszym klientom ponad 300 lokali mieszkalnych, a kolejne 200 już znalazło swoich nabywców i są w budowie na różnych etapach realizacji. Dzięki współpracy z naszym partnerem, z PFR Nieruchomości budujemy blisko 500 lokali mieszkalnych w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Nasze oferty się uzupełniają i nie stanowią dla siebie konkurencji – podkreślała prezes Bartla Development Julia Bogdanowicz.

W najbliższym sąsiedztwie budowanego osiedla jest pętla autobusowa Pod Fortem, skąd jedną z trzech linii autobusowych można dojechać do pętli na Borku Fałęckim, a dalej do centrum Krakowa i innych części miasta. Orientacyjny czas dojazdu do centrum miasta wynosi 35-40 minut. Dodajmy, że W planach jest budowa stacji kolejowej „Opatkowice” w odległości 1 km. Ponadto bliskość węzła autostradowego Kraków Południe zapewnia dogodny dojazd na lotnisko w Balicach oraz wyjazd w kierunku Rzeszowa, Zakopanego czy Katowic.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl