Mieszkanie dla Rozwoju w Sianowie: inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców

168 mieszkań powstanie w Sianowie przy ul. Słowackiego w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Ruszyło właśnie postępowanie, które wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji realizowanej przez spółkę PFR Nieruchomości i miasto Sianów. Budowa ma się rozpocząć pod koniec 2020 r.

Termin składania ofert od firm wykonawczych upływa 19 sierpnia. Informacje o postępowaniu zainteresowani znajdą na stronie: nieruchomosci.pfr.pl w zakładce „przetargi”.

Teren, na którym powstanie nowe osiedle znajduje się we wschodniej części Sianowa. Niespełna dwuhektarowa działka , która została wskazana przez samorząd jest otoczona przez tereny zielone, tylko od zachodu graniczy z wielorodzinną zabudową mieszkaniową.

Kameralne osiedle, które zaprojektowała pracownia OPA Architekci będzie się składało z siedmiu trzypiętrowych budynków, które pomieszczą 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 mkw. Będą to lokale od jedno- do czteropokojowych, które zostaną wykończone „pod klucz”. W każdym z projektowanych budynków znajdą się mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju przy ul. Słowackiego w Sianowie mają powstać niewielkie, proste budynki o zrównoważonej architekturze i stonowanej kolorystyce.

Zgodnie z założeniami architektów, mają to być proste budynki o zrównoważonej architekturze i stonowanej kolorystyce. Przestrzenie między budynkami będą służyły przyszłym najemcom jako strefa relaksu i rekreacji. Zaprojektowano dwa place zabaw – jeden dla najmłodszych mieszkańców, drugi to teren przeznaczony do sportu i rekreacji.

Na osiedlu przewidziano 168 miejsc parkingowych zlokalizowanych wzdłuż ulic okalających osiedle. Miejsca postojowe będą oddzielone od budynków zadrzewionym pasem zieleni. Pełny zieleni będzie także wewnętrzy dziedziniec, między innymi za sprawą ogródków lokatorskich przynależnych do mieszkań znajdujących się na parterach budynków. Wzdłuż chodników, przed blokami zaprojektowano ażurowe, stalowe wiaty na rowery.

Na osiedlu wybudowanym w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Sianowie przestrzenie między budynkami będą służyły przyszłym najemcom jako strefa relaksu i rekreacji.

Osiedle zaprojektowano z użyciem dwóch kolorów: bieli i beżu. Budynki o białej elewacji są uzupełnione beżowymi oknami oraz balkonami, natomiast budynki beżowe mają białe wypełnienia okienne oraz białe balkony. Jak podkreślają architekci – charakter projektowanej architektury, rytm balkonów oraz geometryczny rysunek elewacji wprowadzają uporządkowaną przestrzeń miejską.

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki zapewnia, że mieszkania, które powstaną przy wsparciu rządowego programu to jedna z bardziej wyczekiwanych w Sianowie inwestycji.

– 168 mieszkań to 168 rodzin, które dzięki własnemu lokum podejmą ważne życiowe decyzje – powiększą rodzinę, pozostaną w gminie lub osiedlą się w naszym mieście na stałe – wyjaśnia burmistrz Berlicki.

W sąsiedztwie nieruchomości znajduje się osiedle mieszkaniowe z dobrym dostępem do infrastruktury społecznej (w odległości ok. 600 m jest szkoła podstawowa, a 300 m – przedszkole). W promieniu 700 metrów znajdują się też przychodnia, apteka, poczta, liczne sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne oraz park miejski.

Inwestycja w pramach programu Mieszkanie dla Rozwoju jest korzystna dla samorządu i bezpośrednio dla mieszkańców, bo nie budują tu mieszkań deweloperzy i TBS. Nie istnieje też rynek najmu.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl