Mieszkanie dla Rozwoju w Mińsku Mazowieckim: pierwsza inwestycja na Mazowszu

 W Mińsku Mazowieckim trwa budowa  138 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Budowa rozpoczęła się 30 września 2019 r., a planowany termin jej zakończenia to IV kwartał 2021 r.

Osiedle ulicy Klonowej w  Mińsku Mazowieckim powstaje w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju, które jest częścią rządowego programu Mieszkanie Plus. Osiedle, które składać się będzie z 2 czteropiętrowych budynków ze 138 lokalami buduje dla PFR Nieruchomości lokalna firma deweloperska PHU Partner.

Mimo pandemii koronawirusa prace idą zgodnie z harmonogramem. Jeśli miałby wystąpić jakiekolwiek opóźnienia, to będzie to wynikało ze zdarzeń całkowicie niezależnych od nas – podkreśla Jacek Struk z PHU Partner.

Po 10 miesiącach osiedle osiągnęło stan surowy otwarty. Oznacza to, że generalny wykonawca zakończył prace konstrukcyjne. Obecnie prowadzone są roboty tynkarskie, murowanie ścianek działowych, prace instalacyjne oraz montaż stolarki okiennej.

Na 138 zaprojektowanych tu lokali, zdecydowaną większość stanowią 2 i 3-pokojowe; z odrębną kuchnią lub aneksem. Przewidziano także kilka kawalerek. Metraż lokali 2-pokojowych waha się od 35 do 55 m kw., a 3-pokojowych: od 46 do 66 m kw.

W przestrzeniach miedzy budynkami zaplanowano strefy rekreacyjne z alejkami spacerowymi i starannie zaprojektowaną zielenią. Na osiedlu znajdzie się też duży, bezpieczny plac zabaw. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 110 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i 36 miejsc naziemnych.

Osiedle jest położone w bliskim sąsiedztwie (ok. 500 metrów): przedszkoli, żłobków i szkół. Pod ręką są dwa sklepy spożywcze i supermarket. W promieniu kilometra znajduje się poczta i cztery przychodnie zdrowia.

W ciągu 4 minut można dojechać z ul. Klonowej do drogi krajowej nr 92. To najszybsze połączenie z Warszawą dla zmotoryzowanych; dojazd do ul. Ostrobramskiej zajmuje 50 minut. Zwolennicy komunikacji miejskiej mają do dyspozycji przystanek autobusowy zaledwie 250 metrów od osiedla, a także stację kolejową (Mińsk Mazowiecki Anielina) w odległości 750 m., z której dojazd do centrum Warszawy zajmuje 45 minut.

– To wielkie szczęście dla Mińska Mazowieckiego, że to właśnie tu rusza rządowy program mieszkaniowy. W Mińsku dzięki zaradności przedsiębiorców, deweloperów mieszkań buduje się dużo, ale cały czas mamy ogromnie potrzeby dla tych mieszkańców, których nie stać na kredyt, nie stać na to, aby zaistnieć gdzieś na komercyjnym rynku mieszkań – mówi burmistrz Mińska Mazowieckiego  Marcin Jakubowski.

Jacek Struk z PHU Partner zwraca uwagę, że osiedle  jest częścią dużego projektu.

– Docelowo ma tu powstać osiedle Anielin na 10 tys. mieszkańców. Dzięki współpracy z PFR Nieruchomości poszerzamy nasza ofertę na rynku mieszkaniowym dając alternatywę mieszkańcom. Cieszymy się, że zyskujemy partnera, który jest publicznym, pewnym podmiotem – mówił  Jacek Struk.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.minskmazowiecki.mdr.pl
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl