Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy: budowa 201 mieszkań zgodnie z planem

W Dębicy przy ul. Ratuszowej powstaje 201 mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Jej zakończenie planowane jest na III kw. 2021 r. Za projekt osiedla odpowiada warszawska pracownia EMA Studio.

Dębickie Mieszkania dla Rozwoju powstają przy ul. Ratuszowej. To doskonała lokalizacja nieopodal centrum miasta. Przyszłe osiedle ma zapewniony dostęp do niezbędnej infrastruktury społecznej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się szkoła, przedszkole, poczta, dom kultury, park miejski, aquapark, dworzec autobusowy i stacja kolejowa, a także liczne punkty handlowo- usługowe.

Tak ma wygladać osiedle budowane w Dębicy w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju.

Architekci z pracowni EMA Studio zaproponowali kwartałową zabudowę osiedla tak, by w jego wnętrzu stworzyć atrakcyjną przestrzeń sąsiedzką z bezpieczną strefą dla rodzin z dziećmi. Kameralne trzypiętrowe budynki pomieszczą mieszkania od jedno- do czteropokojowych, których średni metraż wyniesie około 50 m kw. Wszystkie lokale zostaną wykończone w standardzie „pod klucz” czyli będą gotowe do zamieszkania.

Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk nie ma wątpliwości, że chętnych na mieszkania będzie wielu. Do Urzędu Miasta trafiły setki zapytań. Z ankiety, którą spółka PFR Nieruchomości przeprowadziła wśród mieszkańców miasta wynika, że aż 44% chętnych na Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy chciałoby się wprowadzić do trzypokojowego lokalu. Co ciekawe, odpowiada to planowanej w dębickiej inwestycji liczbie trzypokojowych mieszkań.

Mieszkańcy Dębicy zdecydowanie woleliby wynajmować mieszkanie w opcji dojścia do własności. Aż 95 proc. ankietowanych wybrało właśnie taki rodzaj umowy najmu.

Prace budowlane, za które odpowiada firma Transtolbud–Piekutowski, ruszyły jesienią 2019 roku. Budowa osiągnęła stan surowy. Niebawem zakończy się montaż okien na wszystkich budynkach. Zakończono również wykonywanie zewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych. Ponadto trwa murowanie ścian międzylokalowych. W sierpniu wykonywane będą prace związane z ociepleniem i pokryciem dachów.

– Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z inwestorem, dach nad głową zyska wiele rodzin, które do tej pory nie mogły sobie na niego pozwolić – zaznacza burmistrz Mariusz Szewczyk.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl