Mieszkanie dla Rozwoju w Kępicach: najemcy dostali klucze do mieszkań

W Kępicach w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało 5 budynków z 42 mieszkaniami na wynajem oraz 8 lokalami handlowo-usługowymi. Inwestycja jest elementem rewitalizacji centrum miasta.

Budowa mieszkań w Kępicach ruszyła w połowie marca 2018 r., a zakończyła po dwóch latach. Do 42 mieszkań przy ul. Niepodległości wprowadzili się już najemcy. Otwierane są też pierwsze punkty handlowo-usługowe na parterze budynków.

Dodajmy, że nabór najemców odbywał się w 2019 r. w oparciu o kryteria, które uchwalili radni. Preferencje uzyskały rodziny z dziećmi, osoby do 35 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz osoby z wyższym wykształceniem. Burmistrz Kępic Magdalena Majewska przyznaje, że najwięcej kontrowersji wywołały punkty za wykształcenie wyższe.

Przygotowując kryteria pierwszeństwa skupiliśmy przede wszystkim na potrzebach naszych mieszkańców. Chcemy, żeby młodzi, wykształceni ludzie przybywali do Kępic, osiedlali się tu, pracowali i wychowywali swoje dzieci – wyjaśnia burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

Mieszkanie dla Rozwoju w Kępicach to szansa dla młodych

I dodaje, że kiedyś młodzi ludzie musieli wyjechać w poszukiwaniu pracy i mieszkań, a dziś chcą wracać.
W 42 lokalach zamieszkało blisko 120 nowych lokatorów, z czego 40 z nich to dzieci. Właśnie dzięki tej inwestycji aż 14 rodzin przeprowadziło się do Kępic. Nowi mieszkańcy zamieszkiwali wcześniej m.in. w Słupsku, Pruszczu Gdańskim, Koszalinie, Markach k. Warszawy, Zgorzelcu oraz Wojnowie.
Co ważne, 3 spośród 42 budowanych mieszkań jest adresowanych do osób niepełnosprawnych.

Pani Mariola Gałka wprowadziła się do mieszkania przy ul. Niepodległości z trójką dzieci i wnukiem. Jak mówi w Kępicach wynajem mieszkania jest coraz trudniejszy.

– Nawet jeśli znajdzie się jakieś mieszkanie na wynajem to koszty są bardzo wysokie. Wiadomo, że jak się wynajmuje mieszkanie od prywatnego właściciela to w każdej chwili może on wypowiedzieć umowę. Tutaj człowiek czuje się komfortowo – dopóki płacę za czynsz to mogę tu mieszkać. Uważam, że taki program daje szanse na lepszą przyszłość dla wielu z nas – opowiada Pani Mariola.

Z kolei Pani Justyna Zimny dzięki nowemu mieszkaniu poprawiła swój komfort życia – mogła zmienić je na większe, w lepszej lokalizacji.

– Wcześniej mieszkaliśmy niedaleko Kępic. Najpierw mieliśmy jedno dziecko, potem urodziły nam się bliźniaczki i było trochę ciasno. Kredyt nie wchodził w grę, ponieważ przy trójce dzieci nie mamy zdolności kredytowej. To mieszkanie tutaj było super opcją. Kiedy pierwszy raz do niego weszłam to urzekła mnie ta przestrzeń – mogłam urządzić mieszkanie po swojemu, nie jesteśmy w ścisku, a dzieci mogą sobie biegać i mają swoje pokoje – mówi Pani Justyna.

Najemcy wprowadzili się do mieszkań w połowie maja i już od czerwca, czyli niemal od samego początku zamieszkiwania, otrzymują dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Najwyższa przyznana dopłata wynosi ponad 440 zł, a najmniejsza ponad 150. Średnia wysokość dopłaty przypadająca na jedną rodzinę wynosi blisko 320 zł. Dopłaty otrzymują najemcy 41 mieszkań.

Mieszkania dla Rozwoju w Kępicach wraz z usługami

Oprócz 42 mieszkań inwestycja mieści także 12 lokali usługowych w parterach budynków. Jeden z lokali najmuje pani Ilona Janczewska, która wcześniej zajmowała jeden z lokali mieszczący się w 100-letnich budynkach.

– Prowadzę księgarnię w Kępicach już 26 lat i od zawsze była ona właśnie tu, przy ul. Niepodległości. Mam też inne lokale – w Miastku i w Polanowie. Tutaj lokal znajduje się zaraz naprzeciwko szkoły, więc ruch jest duży. W Kępicach w ostatnich czasach zaczęło być mniej mieszkańców, ale zauważyłam, że do tych nowych bloków wprowadziło się dużo młodych rodzin, z dziećmi, więc mam nadzieję, że to się zmieni i tych młodych rodzin będzie coraz więcej – mówi Ilona Janczewska.

Z kolei pani Katarzyna Gronda wcześniej wynajmowała znacznie mniejszy lokal, znajdujący się z daleka od centrum Kępic.

– Prowadzimy z mężem zakład optyczny. Nasz poprzedni lokal był nieco na uboczu, byliśmy trochę schowani. Tu mamy dużo więcej przestrzeni, większe możliwości pokazania towaru i widać nas już z ulicy. Jest jeszcze trochę za wcześnie, żeby mówić o dużo większym niż wcześniej ruchu, ale klienci częściej do nas zaglądają – opowiada najemczyni lokalu usługowego.

Mieszkanie dla Rozwoju w Kępicach elementem rewitalizacji

W Kępicach powstało 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynków nawiązujących swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.

– Elewacja nawiązuje do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Zostało dołączonych kilka nowoczesnych elementów, jak pokrycie dachu blachą. Efekt końcowy będzie piorunujący – podkreśla kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Lokalizacja inwestycji jest bardzo atrakcyjna, bo blisko centrum, zaraz obok Urzędu Miasta, placu miejskiego, dworca kolejowego oraz szkoły i kościoła. Wcześniej w tym miejscu stały stuletnie budynki, które nadawały się tylko do rozbiórki. Program Mieszkanie dla Rozwoju nie tylko zaspokoi potrzeby mieszkaniowe w gminie, ale dodatkowo też przyczynił się do rewitalizacji centrum miasta.

Dodajmy, że 22 czerwca 202o r. premier Mateusz Morawiecki podpisał w Słupsku umowę, dzięki której Kępice dostaną 4 mln zł na przebudową centrum w ramach „Programu na rzecz zwiększenia szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024”. Burmistrz Magdalena Majewska poinformowała, że gmina przeznaczy te pieniądze na budowie centrum przesiadkowego, które rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum miasta. W planach jest także m.in. przebudowa ulicy Niepodległości w tym utworzenie deptaku i parkingu podziemnego oraz budowa ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych.

Inwestycja mieszkaniowa jest realizowana wspólnie z Kępickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Przedsięwzięcie jest realizowane na rynkowych zasadach, bez angażowania pieniędzy podatników.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl