Mieszkanie dla Rozwoju w Nowym Targu: 130 mieszkań z widokiem na Tatry

W Nowym Targu przy ul. Gen. W. Sikorskiego powstanie osiedle w ramach w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Spółka PFR Nieruchomości szuka generalnego wykonawcy tej inwestycji. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie realizacja budynku mieszkalnego z miejscami postojowymi, drogami, chodnikami, placem zabaw, oraz infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z przyjętym harmonogramem mieszkania mają być gotowe pod koniec 2022 r.

Uwaga! Termin składania ofert upływa 10 września.

Więcej informacji o postępowaniu znajduje się na stronie https://nieruchomosci.pfr.pl/ w zakładce „przetargi”.

Teren, na którym powstaną mieszkania znajduje się w południowej części miasta, w sąsiedztwie nowoczesnych i kameralnych kompleksów mieszkaniowych tworzących osiedle Polana Szaflarska, wyróżnia się atrakcyjną lokalizacją z ekspozycją na zielone tereny rekreacyjne ciągnące się wzdłuż Białego Dunajca. Co ważne, w tym rejonie Nowego Targu praktycznie nie ma zagrożenia powodziowego.

Projekt zakłada powstanie sześciokondygnacyjnego budynku, który pomieści 130 mieszkań o średniej powierzchni przekraczającej 40 mkw. Będą to głównie lokale dwupokojowe oraz trzypokojowe, które zostaną wykończone w standardzie podstawowym. Najemcy będą mieli do dyspozycji 91 miejsc postojowych naziemnych.

W odległości ok. 600 metrów od planowanej inwestycji jest szkoła i prywatne przedszkole. Do przedszkola publicznego jest 3,5 km. Odległość do dworca PKP wynosi rynku Nowego Targu wynosi 2,5 km, a do najbliższego przystanku autobusowego MZK – ok. 500 metrów.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl