Czynsze

Czynsze

Czynsz to po prostu opłata za korzystanie z lokalu. Stawka czynszu jest pochodną poniesionych nakładów związanych z realizacją inwestycji. Najemcy mogą się ubiegać o dopłatę do czynszu. Wysokość dopłaty zależy od indywidualnej sytuacji najemcy. W inwestycjach zarządzanych przez PFR Nieruchomosci S. A. dopłaty wynoszą od ok. 100 do ponad 800 zł miesięcznie. Dopłaty przyznawane są maksymalnie przez 15 lat, a najemcy podlegają corocznej weryfikacji finansowej. Kwota dopłat jest odejmowana od czynszu i widnieje na fakturze.

Czynsz nie uwzględnia opłat dla administracji, wynagrodzenia firmy zarządzających najmem oraz prognozowanych i bieżących opłat za media (energia elektryczna, woda, ścieki, wywóz śmieci i ogrzewanie).

W inwestycjach, w których oferowana jest umowa najmu z dojściem do własności czynsz jest wyższy, ponieważ zawiera kwotę z tytułu wykupu mieszkania.

Najemcy mieszkań wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu, nie potrzebują wkładu własnego, ani pieniędzy na wykończenie mieszkania. Muszą jedynie uiścić kaucję, która wynosi 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Należy ją wpłacić w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy. Oferowane mieszkania są już wykończone z podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany są pomalowane na biało. Po stronie najemcy jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD.