Wiadomości

Niemal sto zespołów chce zaprojektować Mieszkanie dla Rozwoju przy Ratuszowej w Warszawie

 • 93 uczestników zarejestrowało się do udziału w konkursie na koncepcję zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Ratuszowej w Warszawie
 • Architekci przygotują projekt dla przeszło 1,7 hektarowej działki, na której powstanie osiedla na niemal pół tysiąca mieszkań
 • Laureatów konkursu poznamy na początku lutego 2020

Organizowany przez spółkę PFR Nieruchomości konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Pracownie, które zarejestrowały swój udział w konkursie mają czas do 5 listopada, by przesłać m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. 13 listopada zostanie ogłoszona lista uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu. Spośród zakwalifikowanych Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci  spółki PFR Nieruchomości. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej https://nieruchomosci.pfr.pl/konkursy

– To co dla mnie jest największą wartością konkursów organizowanych przez PFR Nieruchomości to dialog. Walor twórczej dyskusji pozwala wypracować rozwiązania, które będą najpełniejszą i najlepszą odpowiedzią na potrzeby rozwoju danego miejsca. W drugim etapie tego konkursu odbędą się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Z kolei po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja Sądowi Konkursowemu oraz dyskusja na ich temat w gronie architektów, ale także osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i kształtowanie miasta – podkreśla prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz 

Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

Mieszkanie dla Rozwoju na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej.  Z kolei Mieszkanie dla Rozwoju w samej Warszawie to nie tylko osiedle przy ul. Ratuszowej, ale także  jedna z największych inwestycji w ramach  programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.

Pod koniec października PFR Nieruchomości poinformowała o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie tam 12 budynków mieszkalnych oraz jednego budynku usługowego. Planuje się, że osiedle pomieści ponad 1 tys. mieszkań, a jego budowa rozpocznie się w II Q 2022 roku.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Gigantyczne zainteresowanie Mieszkaniem dla Rozwoju w Radomiu

 • W ciągu miesiąca wypełniono 2403 ankiety, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie
 • Przy ul. Tytoniowej w Radomiu powstaną 124 mieszkania
 • Budowa radomskiego Mieszkania dla Rozwoju ma ruszyć jeszcze w tym roku

Ankieta dla osób zainteresowanych inwestycją w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Radomiu ruszyła 24 września 2019 roku. Ankietowani odpowiadali na ponad 20 pytań – zarówno tych dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu, jak i obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej.

Przeważająca większość ankietowanych, bo blisko 75 procent, to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście, co deklaruje ponad 80 procent respondentów. Aż 80 procent to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Niemal połowa dzieli mieszkanie z rodziną lub rodzicami, a 38 procent wynajmuje je na rynku komercyjnym.

Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące struktury i standardu mieszkania, to największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzypokojowe – 43 procent, z kolei dwa pokoje wybrałoby 35 procent ankietowanych. Najwięcej osób – niemal 65 procent – wybrałoby mieszkanie wykończone w standardzie podstawowym.

Nasza ankieta pokazuje skalę potrzeb mieszkaniowych w tym drugim co do wielkości mieście na Mazowszu. Udowadnia też konieczność realizacji naszej inwestycji, która uzupełni lokalny rynek mieszkaniowy. Przy ulicy Tytoniowej na działce wskazanej przez radomski samorząd powstaną mieszkania, dzięki którym osoby bez zdolności kredytowej, czekający na usamodzielnienie się młodzi ludzie i poszukujące stabilizacji rodziny będą mogły spełnić marzenie o mieszkaniu, które da im poczucie bezpieczeństwa i pozwoli planować przyszłość stwierdził prezes zarządu PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

Za projekt radomskiego Mieszkania dla Rozwoju odpowiada warszawska pracownia EMA Studio. Przy ulicy Tytoniowej powstaną dwa 7-kondygnacyje budynki ze 124 mieszkaniami, których średnia powierzchnia wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród  powstających lokali będą zarówno kawalerki,  jak i mieszkania 4-pokojowe.

Finansująca budowę spółka PFR Nieruchomości jest w trakcie wyboru generalnego wykonawcy inwestycji i oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę.

Mieszkanie dla Rozwoju na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej.  Z kolei Mieszkanie dla Rozwoju w samej Warszawie to m.in. osiedle przy ul. Ratuszowej, którego projekt zostanie wyłoniony w trwającym konkursie urbanistyczno-architektonicznym, a także  jedna z największych inwestycji w ramach  programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.

28 października PFR Nieruchomości poinformowała o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie tam 12 budynków mieszkalnych oraz jednego budynku usługowego. Planuje się, że osiedle pomieści ponad 1 tys. mieszkań, a jego budowa rozpocznie się w II Q 2022 roku.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju na warszawskiej Białołęce

 • Na warszawskiej Białołęce przy ul. Modlińskiej może powstać ok. 1,1 tys. Mieszkań dla Rozwoju. PFR Nieruchomości S.A. zakupiło grunt od Polfy Tarchomin S.A.
 • Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych to II Q2022 roku.

Obszar, zakupiony przez PFR Nieruchomości to działka przy zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej, o powierzchni niespełna 8 h. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie 12 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jeden budynek usługowy. Planuje się, że osiedle pomieści 1097 mieszkań. Dominującym typem mieszkań mają być 2- i 3-pokojowe. Planuje się, że budowa rozpocznie się w II Q 2022 roku, jednak jest to uzależnione od wyników analiz urbanistycznych zleconych przez stołeczny ratusz.

Dziś zaznaczamy następny punkt na mapie rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju – kolejny w stolicy naszego kraju. Do projektowanego warszawskiego osiedla Nowe Jeziorki dodajemy atrakcyjną lokalizację po prawej stronie Wisły. Mieszkanie dla Rozwoju to potrzebny program. Przykładowo w Radomiu, gdzie mają powstać 124 mieszkania chętnych na zamieszkanie w nich jest już 2,4 tys. osób. Dlatego nie zwalniamy tempa i na koniec tego roku na różnych etapach realizacji będziemy mieć przeszło 100 tys. mieszkań – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Rządowy program Mieszkanie dla Rozwoju jest skierowany do osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, aby mogli się oni ubiegać o mieszkanie komunalne.

Białołęka jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Pokazują to choćby dane Głównego Urzędu Statystycznego – od 2016 roku przybyło tu blisko 8 tys. mieszkań, z czego połowa została oddana w 2018 roku. Oczywiście mieszkania te dostarczyli deweloperzy, zatem jestem przekonany, że inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju będzie doskonałym uzupełnieniem oferty rynkowej w tej dzielnicy – podkreślił prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz.

Grunt, na którym powstanie warszawskie osiedle został zakupiony od Polfy Tarchomin S.A.

– Środki uzyskane ze sprzedaży gruntu przeznaczamy na inwestycje i dalszą transformację TZF Polfa, dążąc do tego, by stała się ona jednym z najnowocześniejszych producentów farmaceutyków w Polsce. To, że przestrzeń, którą kiedyś zajmowały hotele dla pracowników oraz sklepy przyczyni się do rozwoju ważnego programu mieszkaniowego jest dodatkowym powodem satysfakcji dodał prezes Polfy Tarchomin S.A. Jarosław Król.

Mieszkanie dla Rozwoju na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec ubiegłego miesiąca wbiliśmy łopatę pod 138-lokalowe osiedle w Mińsku Mazowieckim, przy ul. Klonowej. Jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć inwestycję w Radomiu, przy ul. Tytoniowej na 124 mieszkania.

 W Warszawie ma powstać jedna z największych inwestycji planowanych w ramach rządowego programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. rodzin. Obecnie trwa projektowanie tego osiedla. Z kolei dla inwestycji przy ul. Ratuszowej na początku października został ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny tego osiedla. Jego wyniki poznamy w lutym 2020 roku.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Zaprojektuj Mieszkanie dla Rozwoju na Nowej Pradze!

 • Do końca października pracownie projektowe mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości.
 • Do zaprojektowania jest osiedla mieszkaniowe, które powstanie na przeszło 1,7 hektarowej działce przy ul. Ratuszowej
 • Zwycięski projekt poznamy na początku lutego 2020 roku

Organizowany przez spółkę PFR Nieruchomości konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego pracownie zgłaszają m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci  spółki PFR Nieruchomości. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej https://nieruchomosci.pfr.pl/konkursy/

– Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Projektowanie Mieszkań dla Rozwoju to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej  wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej –  podkreśla Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach

Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

– Poszukiwanie najlepszych projektów w drodze konkursu to już tradycja naszej spółki. Już po raz jedenasty zapraszamy architektów do podjęcia wyzwania jakim jest zaprojektowanie funkcjonalnego, estetycznego, przyjaznego i ekonomicznego osiedla w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Nasza inwestycja powstanie zaledwie 2 kilometry od warszawskiej Starówki, tuż obok Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. To jeden z najlepiej skomunikowanych punktów w stolicy, ze względu na metro, połączenia tramwajowe i liczne linie autobusowe – zaznacza wiceprezes PFR Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński

We wrześniu ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim. W całym województwie  spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Kobyłce i Warszawie. W stolicy planuje się budowę osiedla Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Obecnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Pierwszy rzut oka na Mieszkanie dla Rozwoju w Oławie 

 • Trwa projektowanie 144 mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Oławie
 • Dokumentację projektową nowego osiedla opracowuje warszawska pracownia MH architekci
 • Osiedle ma powstać do czerwca 2022 roku

Projektowanie Mieszkania dla Rozwoju w Oławie ruszyło we wrześniu br., kiedy spółka PFR Nieruchomości podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej z pracownią  MH architekci. Warszawskie biuro odpowiada m.in. za opracowanie projektów budowlanego i wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji. Na niespełna 4-hektarowej działce przy ul. Paderewskiego powstaną 3 czterokondygnacyjne budynki wraz ze 173 miejscami parkingowymi.

Prezentowana wstępna wizja osiedla w Oławie zawiera propozycję zagospodarowania terenu z uwzględnieniem wyraźnie zaznaczonego podziału na przestrzeń wspólną i prywatną. Niezależnie od dalszej pracy nad projektem, przy kolejnych przybliżeniach docelowego kształtu osiedla, będziemy starali się utrzymać ten charakter zabudowy – podkreśla współwłaściciel pracowni MH architekci, Michał Hincz

Dziś prezentujemy pierwsze wizualizacje nowego osiedla, ale także planujemy kolejne kroki na drodze ku realizacji tej inwestycji.  W pierwszym kwartale przyszłego roku  wystąpimy z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i wyłonimy generalnego wykonawcę, by latem 2020 roku wejść na plac budowy. Jestem przekonany, że nasza inwestycja będzie doskonałym uzupełnieniem oferty lokalnego TBS i działających na rynku deweloperów. Oława to dynamicznie rozwijające się miasto, które przyciągając nowych mieszkańców musi zaoferować im także dostępne mieszkaniazaznaczył prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A., Mirosław Barszcz

Teren, na którym będzie realizowana inwestycja jest dobrze rozwinięty pod względem dostępności i różnorodności punktów handlowo – usługowych. W promieniu 400 metrów od planowanej inwestycji są zlokalizowane liczne sklepy spożywcze, poczta, placówki usługowe, oświatowe oraz przystanki autobusowe.

Osiedle w Oławie to nie jedyna projektowana inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju na Dolnym Śląsku. 7 października ruszył konkurs na projekt 1100 mieszkań przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. Zainteresowane pracownie mogą zgłaszać swój udział do 4 listopada br. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej spółki PFR Nieruchomości nieruchomosci.pfr.pl/konkursZatorska.

Dolnośląskie Mieszkanie dla Rozwoju to ponad 30 projektów na około 10 tysięcy mieszkań  zarówno w dużych miastach takich jak Wrocław, poprzez miasta średniej wielkości jak Wałbrzych, a także mniejsze gminy jak Jedlina- Zdrój. Inwestycją, która została oddana do użytku wiosną tego roku jest osiedle w Wałbrzychu przy ul. Husarskiej, gdzie powstało 215 komfortowych mieszkań. Do zaawansowanych projektów należy zaliczyć także 220 projektowanych mieszkań w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich miesięczny czynsz zmniejszył się od 100 do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju we Wrocławiu – kto zaprojektuje tysiąc mieszkań przy ulicy Zatorskiej?

7 października 2019 r. ruszył konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt osiedla przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. Uczestnicy konkursu zaprojektują ponad 1100 Mieszkań dla Rozwoju. Planowany termin rozpoczęcia prac budowalnych to IV kw. 2020 r.

Organizowany przez spółkę PFR Nieruchomości konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego pracownie zgłaszają m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości. Zwycięski projekt poznamy pod koniec marca 2020 roku. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej nieruchomosci.pfr.pl/konkursZatorska.

Zgodnie z założeniami na terenie przy ul. Zatorskiej, zakupionym od Polskiego Holdingu Nieruchomości, powstanie zabudowa o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 5 kondygnacji nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej) z minimum 1102 mieszkaniami i usługami na parterach. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji 648 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 641 miejsc naziemnych. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw dla dzieci oraz tereny zielone.

Inwestycja zlokalizowana jest w Zakrzowie, czyli w północno-wschodniej części Wrocławia przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Jest to dynamicznie rozwijający się rejon miasta, który ma już dobrze rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i społeczną. W promieniu kilometra od planowanego osiedla znajdują się sklepy, apteka, poczta, przychodnia, przedszkole i szkoła podstawowa.

Mieszkanie dla Rozwoju na Dolnym Śląsku to ponad 30 projektów na około 10 tys. mieszkań  zarówno w dużych miastach takich jak Wrocław, poprzez miasta średniej wielkości jak Wałbrzych, a także mniejsze gminy jak Jedlina- Zdrój. Inwestycją, która została oddana do użytku wiosną tego roku jest osiedle w Wałbrzychu przy ul. Husarskiej, w ramach którego powstało 215 komfortowych mieszkań. Do zaawansowanych projektów należy zaliczyć także osiedla w Zgorzelcu i Oławie, które są obecnie na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Największa liczba mieszkań może powstać w stolicy województwa. W samym Wrocławiu zaawansowane są inwestycje na 1,5 tys. mieszkań w 3 lokalizacjach. W lipcu tego roku została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla osiedla, które postawnie przy ul. Kolejowej. Z kolei działki przy ulicach Hermanowskiej i Białowieskiej mają zapewnione finansowanie i rozstrzygnięto dla nich konkursy architektoniczno- urbanistyczne.

Wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak: – Dziś informujemy o kolejnej działce na Zakrzowie, ogłaszamy kolejny konkurs urbanistyczno-architektoniczny na ponad 1100 mieszkań. Ta liczba jest ważna, ale ważniejszy jest komfort osób, które zdecydują się tam zamieszkać. Stąd formuła konkursowa, która pozwoli wybrać najlepszy sposób zagospodarowania tego osiedla. Bardzo ważna jest komunikacja, niedaleko jest dworzec kolejowy, drogi, szkoła. To jest bardzo istotne w realizacji programu Mieszkanie dla Rozwoju– nie tylko liczba, ale także jakość.

Prezes PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz: – Dolny Śląsk jest jednym z liderów w zakresie realizacji programu Mieszkanie dla Rozwoju w całej Polsce. Tu współpraca z władzami samorządowymi i wojewódzkimi układa się doskonale. Dziś ogłaszamy kolejny konkurs na projekt osiedla, na którym zamieszka kilka tysięcy osób. Chcielibyśmy zaprosić architektów do współpracy z nami. To, że projektują dla nas najlepsze pracownie architektoniczne nie oznacza, że zamykamy się na młode, aspirujące zespoły. Formuła tego konkursu jest dość wyjątkowa. Jest to konkurs otwarty, w którym stawiamy na ścisłą współpracę inwestora z projektantami. Serdecznie zapraszam do udziału w nim.

Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu, Jacek Barski: – Nas bardzo cieszy kilka kwestii związanych z tym przedsięwzięciem. Po pierwsze, to że Wrocław wzbogaci się o kolejne mieszkania, które uzupełnią segment tego rynku, który jest potrzebny w każdym dużym mieście. Cieszy mnie także to, że formuła konkursu jest najlepszą metodą, by znaleźć sposób zagospodarowania przestrzeni, znaleźć rozwiązania architektoniczne, by to co powstanie cieszyło nas dziś i w przyszłości. Jako samorządowiec doceniam także, to że organizatorzy konkursu szanują akty prawa miejscowego, że architekci będą projektować w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejne 18 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tys. mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju w Toruniu – wniosek o pozwolenie na budowę złożony do Urzędu Miasta

4 października 2019 r. wpłynął do Urzędu Miasta wniosek o wydanie pozwolenia na budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Osiedle przy ul. Okólnej w Toruniu pomieści 320 komfortowych mieszkań. Planowany termin rozpoczęcia budowy inwestycji to I kwartał 2020 r.

Mieszkanie dla Rozwoju przy Okólnej, projektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.

Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa, chodników i oświetlonych ulic. Na terenie osiedla przewidziano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości 1,3 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki z której do stacji Toruń Główny jest ok. 1,9 km.

Połowa mojego życia to inwestycje, w tym inwestycje mieszkaniowe. Kiedy w 2016 roku podpisywałem list intencyjny, jeszcze z BGK Nieruchomości, w sprawie Mieszkania dla Rozwoju byłem pewien dwóch rzeczy. Po pierwsze, że to jest dobry program, dobry pomysł, że to jest nowa idea, która pozwoli uruchomić system mieszkań najmu dla osób i rodzin, dla których ten najem nie jest łatwy. Po drugie, że nic się nie odbędzie od tak jak pstryknięcie palcami – że potrzeba cierpliwości, solidnej pracy. Mieszkaniówka nie znosi pośpiechu. Mieszkania przygotowuje się dosyć długo, ale buduje się coś co będzie stało 100 lat albo i dłużej. Uważam, że program jest ciekawy, interesujący i podkreślam, że te 320 mieszkań to dopiero pierwszy etap, myślimy już o kolejnych lokalizacjach – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Te 320 mieszkań, nad którymi miasto, PFR Nieruchomości i pracownia S.A.M.I Architekci współpracujemy i realizujemy od kilkunastu już miesięcy wypełniają pewną lukę na rynku mieszkaniowym w Toruniu. Wkład Torunia to nieruchomość o powierzchni 4,2 ha i koncepcja, którą przygotowaliśmy. Ten projekt osiedla ma niesamowite właściwości charakterystyczne dla Torunia. Wszyscy, którzy będą na to patrzeć będą widzieć w tym projekcie Toruń – wskazał wiceprezydent Torunia, Zbigniew Rasielewski.

 

Jakiś czas temu podejmowaliśmy pierwszą decyzję o uruchomieniu programu Mieszkanie dla Rozwoju, teraz widać, że ten program się rozkręca, mieszkania są przygotowywane, oddawane. Jest to program, który jest z jednej strony prospołeczny, ponieważ zaspokaja potrzeby, zwłaszcza młodych rodzin, a z drugiej strony jest swoistym kołem zamachowym w polskiej gospodarce. Ten program to dar z nieba nie tylko dla rodzin, ale fachowców pracujących w tym obszarze. Bardzo korzystna jest współpraca z samorządem toruńskim. Tutaj warto rozmawiać, dobrze się rozmawia i pożytek z tego czerpią wszyscy mieszkańcy – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

 

Dzięki programowi Mieszkanie dla Rozwoju możemy patrzeć jak miasto się rozwija i możemy stwarzać kolejne przestrzenie, w których ludzie będą się po prostu dobrze czuli. To nie jest tylko i wyłącznie budynek, gdzie ludzie są anonimowi, nam przyświecała idea stworzenia społeczności. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich i ta inwestycja szybko dojdzie do szczęśliwego finału – powiedział przedstawiciel pracowni S.A.M.I Architekci Piotr Kuflewski.

 

Dzisiaj został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Myślimy, że jeszcze w tym roku uzyskamy pozwolenie na budowę, w marcu chcemy ruszyć z budową. Myślę, że budowa zajmie ok. 2 lat. Jestem absolutnie przekonany, że wszystkim mieszkańcom będzie się w tych mieszkaniach po prostu dobrze żyło – podkreślił prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Obok inwestycji w Toruniu, najbardziej zaawansowanym projektem w województwie kujawsko-pomorskim jest inwestycja w Nakle nad Notecią. 4 października 2019 roku w ruszyła ankieta dla zainteresowanych. Ankietę można wypełnić na stronie internetowej inwestora www.nieruchomosci.pfr.pl, a także na stronie Urzędu Miasta i Gminy.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejne 18 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tys. mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju w Świdniku: wbijamy łopatę pod 108 mieszkań

 • 2 października w Świdniku, miesiąc po uzyskaniu pozwolenia na budowę, została wbita pierwsza łopata pod Mieszkanie dla Rozwoju
 • W ramach inwestycji przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” firma API Sp. z.o.o., która wygrała przetarg na generalnego wykonawcę, wybuduje 108 Mieszkań dla Rozwoju.
 • Planowany termin ukończenia budowy to IV kwartał 2021 roku.
Wbicie łopaty

Na nieco ponad hektarowej działce w Świdniku zostaną wybudowane dwa trzypiętrowe bloki. Wśród 108 mieszkań najwięcej będzie lokali dwu- i trzypokojowych. Nie zabraknie jednak kawalerek, a także większych lokali – tych czteropokojowych. 300 metrów od planowanej inwestycji jest pełna infrastruktura społeczna – szkoła oraz boisko sportowe, a także sklepy spożywcze. Z kolei w promieniu kilometra są: przychodnia, apteka, kolejne szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne.

– Cieszę, że kolejną inwestycją, gdzie rozpoczyna się budowa w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju, jest Świdnik – moje rodzinne miasto. Doskonale wiem, że mieszkania są tu potrzebne i będą szansą dla wielu rodzin na poprawę warunków do życia, czy lepszy start w przyszłość. Mieszkanie dla Rozwoju to dziś nie tylko wybudowane mieszkania i dopłaty do czynszu. To także tysiące przygotowanych inwestycji, które uruchamiamy tak jak tu po to, żeby oczekujący na dostępne mieszkanie, na które nie trzeba zaciągać wieloletniego kredytu mogło być docelowo nabyte na własność przez najemców. Mam nadzieję, że za dwa lata najemcy, którzy się tu wprowadzą, będą mogli współtworzyć przyszłość lokalnej społeczności – zaznaczył wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Zależy nam na rozwoju Świdnika, przyciągnięciu nowych mieszkańców i zachęceniu obecnych do pozostania. Chcemy, żeby wybrali nasze miasto jako dobre miejsce do życia, pracy, wychowania dzieci. Rządowy program Mieszkanie dla Rozwoju świetnie wpisuje się w nasze plany. Dlatego wybudujemy w ramach tego projektu setkę mieszkań. Zainteresowanie jest wielkie, o lokale pytają oprócz świdniczan również osoby z Lublina, Zamościa czy Chełmapodkreśla burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Rzadkie dobro, jakim jest mieszkanie, powinno być ogólnodostępne. Mieszkanie dla Rozwoju realizuje ważną społecznie misję, a także promuje najwyżej jakości architekturę i urbanistykę i  w ten sposób pokazuje jak państwo powinno dbać o powstawanie mieszkańwskazał architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach.

Rozwój i inwestycje to słowa kluczowe dla dobrze funkcjonujących gospodarek na całym świecie, także tych mniejszych, lokalnych. Mieszkanie dla Rozwoju jest doskonałym przykładem inwestycji, która przekłada się na rozwój w wielu dziedzinach nie tylko społecznych, ale i gospodarczych. Dlatego też nie dziwię się, że włodarze miast chcą z nami współpracować i jak widać – ta współpraca przynosi realne efekty. Od dziś w budowie w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju będzie już 1110 mieszkań – to miejsca pracy na budowach w całej Polsce, ale także szansa dla 3 tys. ludzi na własne „M” – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Przez dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem dla Rozwoju w Świdniku mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło je blisko 800 osób, co oznacza ponad 7 chętnych na jedno mieszkanie.

Jak wynika z analizy ankiet najwięcej, bo aż 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie decyduje się 30 proc. ankietowanych. 95 proc. jest zainteresowana najmem z dojściem do własności, a 62 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Ankietowani wskazywali, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.), czy też mieszkają u rodziców (37 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie dla Rozwoju, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (54 proc.).

Ankietę wypełniały głównie osoby pochodzące ze Świdnika (65 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (80 proc. ankietowanych).

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju w Mińsku Mazowieckim – wbiliśmy pierwszą łopatę na Mazowszu

 • 30 września 2019 roku rozpoczęła się budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim
 • Osiedle przy ulicy Klonowej powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z lokalną firmą PHU Partner
 • Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2021 roku.
Uroczystość wbicia łopaty na budowie osiedla z Mieszkaniami dla Rozwoju w Mińsku Mazowieckim. Na zdjęciu od lewej: prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, posłanka PiS Teresa Wargocka, poseł PiS Daniel Milewski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc, Jacek Struk z PHU Partner, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski, starosta powiatu mińskiego Antoni Jan Tarczyński, wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon.

Mieszkanie dla Rozwoju przy Klonowej to dwa budynki o niskiej, 4-piętrowej zabudowie, w których zaprojektowano 138 lokali. Elewacja bloków będzie utrzymana w jasnej, szaro-białej kolorystyce, a przestronne loggie – w tonacji drewna. Lokale na najwyższej kondygnacji będą wyposażone w tarasy z widokiem na otaczającą zieleń. W przestrzeniach miedzy budynkami zaplanowano strefy rekreacyjne z alejkami spacerowymi i starannie zaprojektowaną zielenią. Na osiedlu znajdzie się też duży, bezpieczny plac zabaw. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 110 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i 36 miejsc naziemnych.

Na 138 zaprojektowanych tu lokali, zdecydowaną większość stanowią 2 i 3-pokojowe; z odrębną kuchnią lub aneksem. Przewidziano także kilka kawalerek. Metraż lokali 2-pokojowych waha się od 35 do 55 mkw., a 3-pokojowych: od 46 do 66 mkw.

Osiedle jest położone w bliskim sąsiedztwie (ok. 500 metrów): licznych przedszkoli, żłobków i szkół. Pod ręką są dwa sklepy spożywcze i supermarket. W promieniu kilometra znajduje się poczta i 4 przychodnie zdrowia.

 W ciągu 4 minut można dojechać z ul. Klonowej do drogi krajowej nr 92. To najszybsze połączenie z Warszawą dla zmotoryzowanych; dojazd do ul. Ostrobramskiej zajmuje 50 minut. Zwolennicy komunikacji miejskiej mają do dyspozycji przystanek autobusowy zaledwie 250 metrów od osiedla, a także stację kolejową (Mińsk Mazowiecki Anielina) w odległości 750 m., z której dojazd do centrum Warszawy zajmuje 45 minut.

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski:

Cieszę się, że Mieszkanie dla Rozwoju, którego budowę dziś rozpoczynamy, jest pierwszym na Mazowszu i jest właśnie tu, w tak pięknym miejscu jakim jest Mińsk Mazowiecki. Serdeczne gratulacje dla PFR Nieruchomości. Niektórzy mówią, że ten program wolno się rozkręca, ale wielkie przedsięwzięcia gospodarcze potrzebują czasu, aby dojść do rozmachu. Właśnie takim przedsięwzięciem są programu mieszkaniowe. Mieszkanie dla Rozwoju to program na wiele lat.

Maria Koc, Wicemarszałek Senatu 

Bardzo dużej części naszego społeczeństwa nie stać aby zakupić mieszkanie na rynku komercyjnym, ale także maja zbyt wysokie dochody aby starać się o mieszkanie komunalne, czy też socjalne. Dlatego tak ważny jest program, który zapełni tę lukę i spowoduje, że te rodziny będą mogły skorzystać z programu mieszkań o charakterze czynszowym. Zachęcamy włodarzy innych miast, bo współpraca z samorządami jest naprawdę ważna, zachęcamy aby śmiało wkraczali w ten program. Mam nadzieję, że za przykładem Mińska Mazowieckiego, tej dobrej współpracy z inwestorami i realizatorami tego programu, uda się rozszerzyć ten program na inne miejscowości.

Wicewojewoda mazowiecki, Sylwester Dąbrowski

Jako wojewodowie uczestniczymy w wielu spotkaniach na temat różnych inwestycji, na temat różnych potrzeb mieszkańców. Oczywiście pilne są drogi i inne inwestycje, ale młodzi ludzie pytają przede wszystkim czy będą mieli możliwość startu, które gwarantują mieszkania. Nie mogą go zakupić bo jak wiadomo młodzi ludzie Rozpoczynają dopiero swoją przygodę życiową, pracę. Bardzo się cieszę, że to tu w Mińsku Mazowieckim powstaje pierwsze  mazowieckie Mieszkanie dla Rozwoju.

Marcin Jakubowski, Burmistrz Mińska Mazowieckiego

To wielkie szczęście dla Mińska Mazowieckiego, że to właśnie tu rusza program Mieszkanie dla Rozwoju. W Mińsku dzięki zaradności przedsiębiorców, deweloperów mieszkań buduje się dużo, ale cały czas mamy ogromnie potrzeby dla tych mieszkańców, których nie stać na kredyt, nie stać na to aby zaistnieć gdzieś na komercyjnym rynku mieszkań, dlatego  Mieszkanie dla Rozwoju, to spełnienie marzeń wielu mieszkańców Mińska Mazowieckiego na swoje mieszkanie, na kawałek swojego miejsca do życia.

Włodzimierz Kocon, Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego

W tym roku obchodzimy 95-lecie polskiego banku rozwoju- banku, który od początku swojego działania ma wpisaną misję wspierania rozwoju społeczno- gospodarczego kraju. Zyskiem dla banku nie jest sam pieniądz. Zyskiem dla banku jest rozwój Polski. Tak jak Gdynia, czy Centralny Okręg Przemysłowy przed wojną, tak dziś bank wspiera wszystkie inwestycje przyczyniające się do rozwoju Polski. W wymiarze mieszkalnictwa z wielką satysfakcją witam rozpoczęcie tej inwestycji w Mińsku Mazowieckim, bo to jest kolejny wymiar realizowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego swojej misji wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego. Ten rozwój jest realizowany dla ludzi i dzięki ludziom. Za dwa lata niemal 140 rodzin będzie cieszyć się z kluczy do tych mieszkań. Dla mnie jako osoby reprezentującej instytucję finansującą takie przedsięwzięcia największą satysfakcją jest zobaczyć uśmiech tych, którzy wreszcie będą mieli swoje mieszkanie.

Jacek Struk, PHU Partner

Mamy doświadczenie na rynku nieruchomości, budujemy nie tylko tu, w Mińsku Mazowieckim, ale także w Pruszkowie, Warszawie, czy Legionowie. Znajomość mazowieckiego rynku nieruchomości daje nam tę przewagę, że znamy potrzeby lokalnych społeczności. W miejscu, w którym stoimy, powstaną dwa budynki mieszkalne o łącznej liczbie 138 mieszkań. Całość będzie wyposażona w niezbędną infrastrukturę techniczną i drogową. Ta inwestycja na 138 mieszkań jest częścią dużego projektu – docelowo ma tu powstać osiedle Anielin na 10 tys. mieszkańców. Ten projekt jest niezwykle ważny dla firmy PHU Partner, dzięki współpracy z PFR Nieruchomości poszerzamy nasza ofertę na rynku mieszkaniowym dając alternatywę mieszkańcom. Cieszymy się, że zyskujemy partnera, który jest publicznym, pewnym podmiotem.

Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.

 To bardzo piękny dzień dla naszej firmy. To, że dzisiaj tutaj stoimy to jest wspaniały dowód na to, że współpraca może przynosić naprawdę rewelacyjne efekty. Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie współpraca wszystkich tu obecnych – gdyby nie rząd, który nas od początku wspierał, gdyby nie parlament, który uchwalił wszystkie niezbędne przepisy, gdyby nie BGK, które dysponuje dopłatami do czynszu, czy w końcu gdyby nie samorząd i PHU Partner. Każdy dołożył swoją cegiełkę. To dzięki nim możemy mówić o tych uśmiechniętych ludziach, którzy już za dwa lata wprowadzą się do 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej. A Mieszkanie dla Rozwoju jest potrzebne – w ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy ankiety w Radomiu i mamy już 2 tys. zgłoszeń osób zainteresowanych zamieszkaniem w jednym ze 124 Mieszkań dla Rozwoju w tej lokalizacji.

Mieszkanie dla Rozwoju na Mazowszu

W całym województwie mazowieckim spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Mińsku Mazowieckim, Kobyłce i Warszawie. W stolicy planuje się budowę osiedla Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Obecnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

 


Mieszkanie dla Rozwoju w Radomiu – rusza ankieta dla zainteresowanych mieszkaniami przy ul. Tytoniowej

 Od 24 września wszyscy zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie nieruchomosci.pfr.pl

Do dyspozycji przyszłych najemców będzie 124 mieszkania o średniej powierzchni 50 mkw.

Prace budowlane ruszą jesienią 2019 roku, a nie (jak wcześniej zakładano) na początku 2020 roku.

Celem uruchomionej ankiety jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Radomiu. Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności. Planuje się, że rekrutacja najemców rozpocznie się w 2020 roku, a jej kryteria zostaną opracowane przez samorząd.

Link do ankiety: https://bit.ly/2lXo7Ee

– Jeszcze jesienią tego roku planujemy rozpocząć budowę Mieszkań dla Rozwoju w Radomiu. To jedna z pierwszych inwestycji, która ruszy w województwie mazowieckim. Radom to miasto, które zmaga się z odpływem mieszkańców na rzecz Warszawy. Mam nadzieje, że te 124 mieszkania będą dla radomian powodem do pozostania w mieście i założenia tu rodziny – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Działka, na której powstanie osiedle, znajduje się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, punktów handlowych, usługowych oraz placówek oświaty. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród powstających lokali będą zarówno kawalerki, jak i mieszkania 4-pokojowe. Najemcy będą mieli do dyspozycji 124 miejsca postojowe zewnętrzne.

 – Koncentrujemy się na inwestycjach bezpośrednio poprawiających jakość życia i dlatego zdecydowaliśmy się na udział w programie Mieszkanie dla Rozwoju. Chcemy tworzyć warunki, które będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli na stale wiązać swoją przyszłość z Radomiem i naszym zdaniem jednym z tych warunków są dostępne cenowo mieszkania. Mam nadzieję, że inwestycja przy ulicy Tytoniowej szansą dla mieszkańców naszego miasta zaznaczył prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W całym województwie mazowieckim spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Mińsku Mazowieckim, Kobyłce i Warszawie. W stolicy planuje się budowę osiedla Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Obecnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Mieszkanie dla Rozwoju na Nowym Nikiszowcu w budowie od 1,5 roku

· 552 dni temu rozpoczęła się budowa osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach, które powstaje w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju.

· Budowa pochłonęła już 1,9 tysiąca ton stali oraz 19,5 tysiąca m3 betonu.

· Praca na Nowym Nikiszowcu wre – codziennie pracuje tu średnio ok. 200 osób, a do końca roku planuje się zamknięcie stanu surowego na wszystkich trzech kwartałach zabudowy.

Katowicki Nikiszowiec to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce. Dziś, niespełna dwa kilometry od powstałego na początku XX wieku górniczego osiedla, trwa nowa budowa. Na blisko 5,5 hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec – czyli katowickie Mieszkanie dla Rozwoju. Projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym, a przygotowała go warszawska pracownia 22Architekci. Zakłada on powstanie na tym terenie ponad 513 nowoczesnych, komfortowych i funkcjonalnych mieszkań.

Osiedle swoim układem urbanistycznym i wyglądem zabudowy nawiązuje do zabytkowego pierwowzoru. Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

– Nowy Nikiszowiec to pierwsza inwestycja w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju o tak dużej skali. W Katowicach budujemy osiedle, które pomieści ponad pół tysiąca mieszkań wraz z zielonymi terenami wewnątrz kwartałów i wspólnymi przestrzeniami sąsiedzkimi. Ta inwestycja jest także doskonałym przykładem naszego ambitnego podejścia do projektowania. Nowy Nikiszowiec to śląska architektura w nowoczesnym wydaniu. Katowice otwierają stawkę dużych miast i dużych osiedli, których budowę będziemy już niebawem rozpoczynać. W 2020 wbijamy łopatę w katowickich Szopienicach, warszawskich Jeziorkach i działce położonej w rejonie wrocławskiego Starego Miasta. Łącznie będą to budowy na blisko 4 tys. mieszkań – mówi prezes spółki PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Budowa składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich prowadzone są już roboty murowe, wznoszone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, trwają prace związane z montażem okien oraz rozpoczęto prace nad elewacją. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim trwają roboty żelbetowe oraz murowe.

Zobacz film z budowy – https://youtu.be/vTsFGQjafV0

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce. Obecnie trwają przetargi na inwestycje w Łowiczu, Zamościu oraz Radomiu. Niebawem rozpocznie się budowa osiedla w Świdniku.


Mieszkanie dla Rozwoju Dębica równa się rozwój. Wbito łopatę pod budowę 201 mieszkań.

26 sierpnia 2019 roku wbito łopatę pod budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy. Pierwsza na Podkarpaciu inwestycja powstanie na działce wskazanej przez dębicki samorząd. Budowa osiedla zostanie sfinansowana ze środków funduszu zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A.

Wbicie łopaty pod budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy. Na zdjęciu od lewej: wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, senator PiS Zdzisław Pupa.

Budowa dębickiego Mieszkania dla Rozwoju ruszy przy ulicy Ratuszowej w doskonałej lokalizacji nieopodal centrum miasta. Przyszłe osiedle ma zapewniony dostęp do niezbędnej infrastruktury społecznej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się szkoła, przedszkole, poczta, dom kultury, park miejski, a także liczne punkty handlowo- usługowe

– Mieszkanie plus Dębica równa się rozwój. Inwestycja, którą dzisiaj rozpoczynamy, uzupełnia pierwszą część tego równania. Dębica znajduję się na liście miast zagrożonych utratą funkcji gospodarczych, którą stworzyła Polska Akademia Nauk. Sporo młodych osób wyjeżdża. Chcielibyśmy, by te 200 mieszkań stworzyło 200 szans na rozwój, zarówno dla miasta, jak i dla osób, które będą w nich mieszkać – mówił Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński

W Dębicy na niespełna 1,5 hektarowej działce powstanie osiedle z trzema, trzypiętrowymi blokami, które pomieszczą mieszkania o zróżnicowanej strukturze – od kawalerek po lokale czteropokojowe. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie 51 mkw.

– Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem długiej współpracy między Miastem Dębicą a PFR Nieruchomości S.A, której skutkiem jest rozpoczęcie budowy nowych mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego dużego sukcesu. Już teraz wiemy, że nowo powstałe mieszkania w Dębicy spotkają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Inwestycja ta stanowi bowiem ogromną szansę dla młodych ludzi na znalezienie własnych ,,czterech ścian” i związanie swojej przyszłości z Dębicą. Dziękuję za taką szansę dla mieszkańców i dla Dębicy, która dzięki realizacji programu Mieszkanie dla Rozwoju stanie się miastem jeszcze bardziej przyjaznym i otwartym dla młodych ludzi – zaznaczał Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk

Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy zaprojektowała warszawska pracownia EMA Studio. Architekci zaproponowali kwartałową zabudowę osiedla tak, by w jego wnętrzu stworzyć atrakcyjną przestrzeń sąsiedzką z bezpieczną strefą dla rodzin z dziećmi.

– Zainaugurowana dziś budowa to zarazem początek, jak i zwieńczenie długiego procesu, jakim jest przygotowanie inwestycji. Przeprowadzenie niezbędnych analiz, uzyskanie zgody na finansowanie i projektowanie tego osiedla to działania, które doprowadziły do momentu, w którym możemy wbić tu pierwszą łopatę. Inauguracja budowy w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy jest odpowiedzią na potrzeby rynku mieszkaniowego na Podkarpaciu. Dziś rozpoczynamy tu, ale jeszcze w tym roku ruszy budowa kolejnego tysiąca mieszkań. Jako PFR Nieruchomości mamy prawie 18 tysięcy mieszkań w projektowaniu w całej Polsce i ambitny plan, by pod koniec 2019 było ich już 50 tysięcy. Czekają na nie zarówno mieszkańcy największych metropolii, jak i w mniejszych miast, w których od dekad nie pojawiły się nowe projekty mieszkaniowe – podkreślał Prezes Zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz
Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Rozwoju w Dębicy jest bardzo duże. Wiosną br. spółka PFR Nieruchomości przeprowadziła ankiety wśród mieszkańców miasta. Ich wynik wskazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzypokojowe – taki lokal wybrałoby 44 proc. ankietowanych. Odpowiada to planowanej w dębickiej inwestycji strukturze mieszkań. Mieszkańcy Dębicy zdecydowanie woleliby wynajmować mieszkanie w opcji dojścia do własności. Aż 95 proc. ankietowanych wybrało właśnie taki rodzaj umowy najmu.
W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.
Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.


Dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie dla Rozwoju. W Białej Podlaskiej to aż ćwierć miliona złotych.

 • Już 146 najemców Mieszkań dla Rozwoju w Białej Podlaskiej otrzymuje dopłaty do czynszu
 • Miesięczne wsparcie waha się od 100 do 300 złotych
 • Do końca 2019 roku najemcy Mieszkań dla Rozwoju w Białej Podlaskiej otrzymają wsparcie przekraczające ćwierć miliona złotych

Program Mieszkanie na Start ruszył w styczniu 2019 roku i zakłada pomoc w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu. Wsparciem są objęci m.in. najemcy Mieszkań dla Rozwoju w Białej Podlaskiej, a wśród nich Magdalena Siuciak, która wcześniej mieszkała w wynajmowanej kawalerce

Mieszkaliśmy na 30-metrach, było to małe mieszkanie – kuchnia, łazienka i pokój. Kupno mieszkania na kredyt nie wchodziło w grę – za mało zarabiamy i nikt by nam nie udzielił kredytu i Mieszkanie dla Rozwoju było szansą, żeby mieć coś swojego. Teraz mieszkamy w większym, prawie 42-metrowym mieszkaniu. Myślę, że gdybyśmy zostali w tej kawalerce to nie zdecydowalibyśmy się na drugie dziecko. Nie płacimy dużo – mamy czynsz ok. 500 zł i otrzymaliśmy dopłaty 200 zł i dla mnie to jest dużo. To bardzo pomaga i dzięki temu mogę coś zaoszczędzićzaznacza Magdalena Siuciak

15 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która rozszerzyła grono osób uprawnionych do dopłat. Podniosła ona maksymalny dochód gospodarstw domowych, którym przysługuje wsparcie. Dziś miesięczny dochód netto jednoosobowego gospodarstwa domowego może wynieść 100% przeciętnego wynagrodzenia GUS czyli niespełna 4 900 zł (dane GUS IIQ 2019). Wcześniej  było to maksymalnie 60 %  GUS.

Dopłaty będą przysługują najemcom przez 15 lat. Objęci wsparciem co roku są weryfikowani czy ich dochód nie przekracza poziomu określonego w ustawie. Jeśli stanie się tak, że dochód najemcy wzrośnie nieznacznie, to dopłata jest pomniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.


Ruszył przetarg na budowę Mieszkań dla Rozwoju w Łowiczu i Zamościu.

 • Spółka PFR Nieruchomości uruchomiła przetargi na wybór generalnych wykonawców inwestycji w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju w Łowiczu i Zamościu.
 • Budowy w obu lokalizacjach mają ruszyć jeszcze w tym roku.
 • Oferty w przetargach można składać do 17 września 2019 roku.

 

W Łowiczu spółka PFR Nieruchomości planuje budowę trzech bloków mieszkalnych przy ul. Krudowskiego. Czterokondygnacyjne bloki pomieszczą 96 mieszkań o średnim metrażu 52 mkw. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji także 97 miejsc parkingowych

Zamość i Łowicz to kolejne po Dębicy miasta, w których  jeszcze w tym roku wbijemy pierwszą łopatę pod budowę Mieszkań dla Rozwoju. Średniej wielkości samorządy, w których pojawia się niewiele inwestycji deweloperskich, także borykają się z brakiem mieszkań głównie dla rodzin i młodych ludzi. My zamierzamy wypełnić tę lukępodkreśla prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz

W Zamościu na niespełna hektarowej działce powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami, które pomieści  mieszkania od jedno- do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto znajduje się przy ul. Parkowej. Ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze.

 

Zakładamy, że jeszcze w 2019 uruchomimy realizację tysiąca nowych mieszkań głównie w średniej wielkości miastach. Na plac budowy w największych polskich metropoliach wejdziemy w przyszłym roku. Będą to duże osiedla w Warszawie, Wrocławiu czy kolejna inwestycja w Katowicach. Zakładamy, że do końca roku osiągniemy liczbę 50 tysięcy mieszkań w projektowaniu, które sukcesywnie w kolejnych latach będziemy realizowaćdodaje Mirosław Barszcz

Poza ogłoszonymi przetargami na budowę Mieszkań dla Rozwoju w Łowiczu i Zamościu, trwa postępowanie na wybór generalnego wykonawcy osiedla w Świdniku. Wszystkie przetargi prowadzone są w trybie otwartym, a informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej https://nieruchomosci.pfr.pl/przetargi/

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

 


 

Mieszkanie dla Rozwoju w Radomiu przyspiesza!

 

 • Już w tym roku ruszy budowa 124 mieszkań w Radomiu
 • PFR Nieruchomości sfinansuje budowę na terenie wskazanym przez radomski samorząd
 • Za projekt budynków odpowiada warszawska pracownia EMA Studio

 

Prace budowlane ruszą w IV kwartale 2019 roku, a nie (jak wcześniej zakładano) na początku 2020 roku. Przygotowania do uruchomienia tej inwestycji przebiegają w błyskawicznym tempie.

Radom wysunął się na pozycję lidera w województwie mazowieckim. To pierwsza inwestycja, którą uruchomimy w tym drugim co do wielkości mieście Mazowsza. Dzięki dobrej współpracy z samorządem, mamy szansę na szybką realizację tej ważnej dla Radomia inwestycji – zaznacza prezes zarządu spółki  PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz

Działka, na której powstanie osiedle, znajduje się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, punktów handlowych, usługowych oraz placówek oświaty. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród  powstających lokali będą zarówno kawalerki,  jak i mieszkania 4-pokojowe. Najemcy będą mieli do dyspozycji 124 miejsca postojowe zewnętrzne.

 

Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by w naszym mieście przybywało mieszkań. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem tworzenie takich warunków, które będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli na stale wiązać swoją przyszłość z Radomiem – podkreśla prezydent Radomia Radosław WitkowskiBardzo ważny element decydujący o tym, gdzie młode rodziny zechcą na stałe się osiedlić to mieszkania. Mam nadzieję, że inwestycja przy ulicy Tytoniowej będzie dla kolejnej grupy radomian szansą na pozostanie właśnie w Radomiu. Trzymam więc kciuki za jak najszybszą realizację w naszym mieście programu Mieszkanie dla Rozwoju i oczywiście deklaruję gotowość do współpracy przy realizacji każdego korzystnego dla mieszkańców projektu.

Projektowana inwestycja pomieści ponad 124 mieszkania o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6 800 mkw. Przy ul. Tytoniowej powstaną dwa 7-kondygnacyjne  bloki.

 

Staraliśmy się je wpisać w kontekst architektoniczny, a jest on bardzo znaczący, bo po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego i rzeczywiście w naszym projekcie rysunek, ortogonalny podział ostatnich kondygnacji ma nawiązywać do szkieletu tej fabryki. Jesteśmy teraz na etapie tworzenia dokumentacji do projektu budowlanego, ale już niedługo przejdziemy do projektu wykonawczego – zapowiada architekt Mateusz Gierszon z EMA Studio.

W całym województwie mazowieckim spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Ożarowie Mazowieckim, Kobyłce i Warszawie. Stołeczne osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań, jest kolejnym zaawansowanym projektem na Mazowszu. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Obecnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

 

 


Mieszkanie dla Rozwoju w Świdniku z pozwoleniem na budowę. 7 chętnych na jedno mieszkanie

 

 • 2 września została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę osiedla Mieszkanie dla Rozwoju w Świdniku przy ul. Gen. S. „Grota” Roweckiego.
 • Rozpoczęcie budowy jest planowane na przełomie września i października. Do 9 września trwa przetarg na generalnego wykonawcę.
 • Przez dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem dla Rozwoju w Świdniku mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło je blisko 800 osób, co oznacza ponad 7 chętnych na jedno mieszkanie.

 

Celem uruchomionych ankiet było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju. Wśród pytań były zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.

Jak wynika z analizy ankiet w Świdniku najwięcej, bo aż 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie decyduje się 30 proc. ankietowanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 95 proc. osób. Ponadto aż 62 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.) bądź mieszkają u rodziców (37 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie dla Rozwoju, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (54 proc.).

Ankietowani zamieszkują głównie gminę Świdnik (63 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (80 proc. ankietowanych).

780 wypełnionych ankiet to dla nas sygnał, że potrzeba Mieszkania dla Rozwoju w Świdniku jest ogromna. Z kolei odpowiedzi udzielane przez potencjalnych najemców wskazują, że dobrze zidentyfikowaliśmy potrzeby mieszkańców Świdnika. Spójrzmy choćby na planowany układ mieszkań – zaplanowaliśmy 50 proc. lokali 3-pokojowych i tyle samo ankietowanych wybrałoby właśnie takie mieszkanie. Dziś uzyskaliśmy pozwolenie na budowę tego osiedla i już niebawem będziemy wbijać łopatęmówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

W Świdniku na 1,1 hektarowej działce położonej przy ul. Gen. S. „Grota” Roweckiego zostaną wybudowane dwa, trzypiętrowe bloki ze 108 mieszkaniami. Będą to lokale od kawalerek po czteropokojowe. 300 metrów od planowanej inwestycji są szkoła oraz boisko sportowe, a także sklepy spożywcze. Z kolei w promieniu kilometra są: przychodnia, apteka, kolejne szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne.

Planuje się, że budowa Mieszkań dla Rozwoju przy ul. Gen. S. „Grota” Roweckiego ruszy na przełomie września i października tego roku.

Do 9 września trwa przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji w Świdniku. Wszystkie firmy zainteresowane udziałem w przetargu mogą zapoznać się z jego szczegółami za pośrednictwem strony internetowej: www.nieruchomosci.pfr.pl/przetargi

Ponadto trwają także przetargi na budowę 316 mieszkań w Łowiczu, Radomiu oraz Zamościu.

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

 

Więcej informacji:

www.mieszkanieplus.gov.pl

www.infonajem.pl

www.mdr.pl


Mieszkanie dla Rozwoju: Ruszyło projektowanie w Oławie i Sianowie

 

 • Spółka PFR Nieruchomości podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie i Sianowie
 • Za projekt Mieszkania dla Rozwoju w Oławie odpowiada pracownia MH Architekci
 • Osiedle w Sianowie zaprojektują OPA Architekci

 

Zawarte pomiędzy PFR Nieruchomości S.A. a projektantami umowy dotyczą wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej – m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji. W Oławie (woj. dolnośląskie) na działce przy ulicy Paderewskiego powstaną trzy 4-kondygnacyjne budynki ze 144 mieszkaniami o zróżnicowanej strukturze.

 

Jako architekci, staramy się na bieżąco reagować na zapotrzebowanie rynku budownictwa, poznawać technologie, trendy, analizować perspektywy rozwoju. W dobie tak ważnego rachunku ekonomicznego i poszanowania energii, próba znalezienia kompromisu pomiędzy ceną a jakością jest szczególnie ważnym wyzwaniem. Stąd zainteresowanie udziałem w programie Mieszkanie dla Rozwoju – platformie łączącej potrzeby rynku, dążenia władz samorządowych ze wsparciem kapitałowym – PFR Nieruchomości. Optymalizacja technologii przy jednoczesnym poszukiwaniu możliwie najlepszej przestrzeni, tworzenia relacji społecznych – tego co składa się na poczucie szeroko pojętego komfortu życia – zaznacza współwłaściciel pracowni MH architekci, Michał Hincz

 

W Sianowie (woj. zachodniopomorskie) niespełna 2 ha działkę przy ul. Słowackiego wskazał samorząd. Wybudowane zostanie osiedle z 7 blokami, które pomieszczą 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 mkw. Będą to lokale od jedno- do czteropokojowych i zostaną wykończone „pod klucz”.

– Dołączenie do biur, które projektują Mieszkanie dla Rozwoju jest dla nas istotne ze względu na prestiż, którym cieszy się ten program. Koncepcja i główne założenia projektu w Sianowie zakładają stworzenie stosunkowo niewielkich, zgrabnych budynków o spokojnej, zrównoważonej architekturze i stonowanej kolorystyce. Wyróżniającym elementem budynków będą strefy wejściowe, gdzie zrealizuje się połączenie pracy architekta z pracą artysty. Przestrzenie między budynkami wypełniają tereny z małą architekturą i przyjemną, atrakcyjną w każdym sezonie zielenią. W centralnej części zespołu zaproponowano lokalizację placu zabaw, sąsiadującego z labiryntem z żywopłotu – mówi Paweł Orłowski z pracowni OPA Architekci.

Planowany termin uruchomienia obu inwestycji to II kwartał 2020 roku.

Dziś mamy już 18 tysięcy mieszkań w projektowaniu. Ta rekordowa liczba czyni z PFR Nieruchomości największego klienta polskich pracowni architektonicznych. Projektujemy duże inwestycje w największych polskich miastach – jak warszawskie Nowe Jeziorki czyli osiedle, na którym zamieszka 10 tysięcy osób, ale także mniejsze, kameralne projekty, które idealnie wpiszą się w krajobraz średnich i małych miast – zaznaczył prezes zarządu spółki PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz

 

Do końca 2019 roku mają ruszyć budowy Mieszkań dla Rozwoju w Świdniku, Zamościu, Radomiu i Łowiczu. Obecnie trwają przetargi na wybór generalnych wykonawców inwestycji w wymienionych lokalizacjach. Więcej informacji na temat trwających powstępowań znajduje się na stronie www.nieruchomosci.pfr.pl/przetargi

W ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Jednym z elementów programu Mieszkanie dla Rozwoju jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już ponad 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

 

Więcej informacji:

www.mieszkanieplus.gov.pl

www.infonajem.pl

www.mdr.pl